Putyin;Ausztra;Karl Nehammer;

Orosz révben a volt osztrák külügyminiszter

Szentpétervár Rózsadombján lelt otthonra Ausztria egykori külügyminisztere, Karin Kneissl, aki maga tette fel az internetre a 300 négyzetméteres penthouse-ának képét. 

A 3600 eurós havi lakbért az újságírónak, energiaszakértőnek, politikai elemzőnek sem utolsó 59 éves Kneissl fele-fele arányban a helyi egyetemmel fizeti, ahol egy új szellemi műhelyt is vezet, a G.O.R.K.I.-t. A híres orosz író nevére emlékeztető intézet Oroszország kulcskérdéseinek geopolitikai megfigyelését végzi, a közgazdasági-, jogi egyetemet, továbbá arabisztikát is végzett kutató szigorú ellenőrzése mellett. Az orosz révbe jutott Kneissl egy új könyvvel is előrukkolt, a „Rekviem Európáért“ című művel, amely általános tetszést aratott orosz egyetemi körökben.

A fenti hírek Kneissl 2020-ban kezdődött kanosszájának végét jelzik, bejutását a szigorúan védett legmagasabb orosz körökbe. A Kamennij-szigeten, ahol az állatszerető asszony ponilovai, (orosz katonai repülőgépen hozták őket Szíriából) és Winston Churchill nevű kutyája is helyet kapott, Putyin-hű oligarchák laknak, majdnem mindegyikük az uniós szankciós listán is szerepel. Például Jurij Kovalcsik, az elnök egyik legfontosabb tanácsadója, aki saját médiabirodalmat irányít, vagy éppen Putyin gyermekkori jóbarátja, Arkagyij Rotenberg építész, akinek nevéhez kötődik a Krimet az orosz szárazfölddel összekötő híd építése.

Kneissl 2017-2019 között volt a néppárti-szabadságpárti osztrák koalíciós kormány külügyminiszere, az FPÖ akkori vezetője, Hans Christian Strache választotta őt a magas posztra, elismerve tudományos érdemeit. Kneissl addigra megfordult már követségeken, dolgozott a bécsi külügyminisztériumban, szuverén személyiségével azonban végül inkább az önálló életpályát, egyetemi tanítást, tudományos elemzések írását választotta. Sohasem volt tagja a szélsőjobboldali szabadságpártnak, mégis amikor a párt bukott, Kneisslnek is mennie kellett. Mai értékelése szerint jobb meggyőződése ellenére távozni kényszerült 2020-ban Ausztriából, állítólag halálos fenyegetéseket és munkavégzési tilalmat kapott, két bőrönddel és két kutyával hagyta el szülőhazáját. Előbb Dél-Franciaországban próbált letelepedni, de nem kapott letelepedési engedélyt, így Libanonba tette át a székhelyét. De csak hónapokra, a végállomás Oroszország volt, Szentpétervár előtt egy Moszkvától délre öt órányira lévő településre, Petrusovóba került.

A külügy élén eltöltött 17 hónapja alatt Karin azzal tett szert világhírre, hogy 2018 augusztusában meghívta esküvőjére szűkebb pátriájába, a stájer Gamlitzba az orosz elnököt. Vlagyimir Putyin, akit Kneissl azóta is 100 százalékos úriembernek tart, mindenki megrökönyödésére elfogadta a meghívást, sőt keringőzni kérte fel a minisztert. Karin pukedlival köszönte meg a táncot, egyes értékelések szerint majdnem földig hajolt az orosz vezető előtt, akinek ausztriai biztonságáról fele-fele arányban az FPÖ és Kneissl pénztárcája gondoskodott. (A háttérben természetesen az osztrák állammal.)

Kneissl házassága már régen felbomlott, a különleges barátság azonban megmaradt. Más privilegizált európai vezetőkhöz hasonlóan Karin Kneissl is meghívást kapott egy szupergazdag orosz cég igazgatótanácsába, neki a sok tízezres eurós állás a Rosznyeftnél jutott. Maradt is volna ott, ameddig csak lehet, amikor azonban Orország lerohanta 2022. februárjában Ukrajnát, nemzetközi nyomásra kénytelen volt távozni. De 2020-tól az osztrák asszony a Russia Today nevű tévécsatorna elemzője, a moszkvai MGIMO egyetem vendégprofesszora. Újságoknak is szívesen beszél arról, hogy azt a szabadságot, amelyet egy ország biztonsága garantál, s amelyet 30 esztendőn keresztül Ausztriában talált meg, ma Oroszországban élvezi, ahol a parkokban éjszaka is félelem nélkül sétáltatja kutyáját.

Az oknyomozó világ hat esztendeje töri a fejét azon, mivel tudta Kneissl rábírni Putyint, hogy jelenjen meg az esküvőjén az osztrák faluban, s keringőzzön is vele. S minek köszönhető a nagyhatalmú politikus azóta is tartó figyelme, amely társadalmi elismeréshez, az orosz elitbe emelkedéshez segítette a közel-keleti életet is remekül ismerő asszonyt.

A Rekviem Európáért című új munkáját lelkesen dicsérte az általa vezetett Thinktank elnöke, Szergej Narynszkij, aki nem mellesleg Oroszország külföldi titkosszolgálatának igazgatója. Pár hónapja a Kleine Zeitung nevű osztrák napilap révén híre ment, hogy Kneissl minisztersége idején szerveződött „Referat 4“ néven egy olyan részleg a bécsi külügyminisztériumban, amely az osztrák és az orosz bizalmas információk cseréjéről gondoskodott volna, ha a Kurz-kormány bukása be nem következik. „Ez csak piszkos fantázia“ - reagált a feltételezésre az újra jobb napokat élő politikus.

Veszélyesen taktikázik Nehammer

Saját minisztere döntését támadja meg Karl Nehammer osztrák kancellár az Európai Bíróságnál, miután Leonore Gewessler környezetvédelmi miniszter , „jogellenesen”, a kormány akaratával szembehelyezkedve hozzájárult az Európai Unió zöld megállapodása egyik kulcsfontosságú elemének hatálybalépéséhez az EU-tagállamok környezetvédelmi minisztereinek hétfői ülésén, jelentette az MTI.

Leonore Gewessler az ÖVP-vel koalícióban kormányzó Zöldek párt színeiben lett tárcavezető. Az uniós zöld megállapodás korábbi szavazásain Ausztria - belpolitikai nézetkülönbségek miatt - rendre tartózkodott, de most néhány tagállam – köztük Magyarország - nemmel való szavazása miatt a bécsi zöld tárcavezető szavazata szükségessé vált a tervezet elfogadásához, Gewessler kormánya és a kancellár jóváhagyása nélkül is megszavazta azt, lehetővé téve a rendelet hatályba lépését.

Nehammer ugyan kockáztat nem mindennapi lépésével, hiszen a Zöldek nélkül nincs többsége, de a kancellár elsősorban az őszi parlamenti választásra koncentrál, ahol nem a Zöldek, hanem a  szabadságpárt a legnagyobb ellenfele. A szélsőjobb, bár az előrejelzéseknél kisebb fölénnyel, de megnyerte az EP-választást Ausztriában és jó esélye van arra, hogy az őszi parlamenti választáson is első helyen végezzen. A néppárti kancellár hosszú hónapok óta mindent e választásnak rendel alá, gesztusok sorát tette – például Románia schengeni csatlakozásának megakadályozása – a szélsőjobb szavazók elcsábításáért - egyelőre sikertelenül. G.M.