gáz;Szlovénia;

Nem újdonság az olasz gáz

Orbán Viktor római látogatása kapcsán a hangzatos bejelentések valójában nem jelentettek újdonságot – közölte megkeresésünkre Miklós László, a központi hazai csőrendszert üzemeltető, Mol-hátterű FGSZ egykori igazgatósági tagja. 

Szlovénia, eddigi ellenállását feladva, lehetővé teszi gázvezetékes kapcsolatunkat Olaszországgal, ami összeköttetést teremt az ottani cseppfolyósított földgáz- (LNG-) lefejtőkhöz – fejtette ki Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel közös tájékoztatóján Orbán Viktor. Ezzel szemben a valóság, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Bojan Kumer szlovén klíma- és energiaügyi tárcavezetővel már tavaly októberben kezet rázott egy évi 440 millió köbméter gáz kétirányú továbbítására alkalmas határállomás közös kialakítására.

Az kétségtelen, hogy Magyarország délnyugati szomszédunk belföldi gázhálózatának bővítését is igényli. A kereskedelmi igényfelmérések kudarcára hivatkozva viszont erre Ljubljana változatlanul nem hajlik. Az olasz gázszállításokhoz szükséges legfontosabb vezeték éppenséggel magyarországi lenne, de ez sem újdonság: már az FGSZ 2010-es fejlesztési terveiben szerepelt a 158 kilométeres Kozármisleny-Kaposvár-Nagykanizsa, valamint az onnan a tornyiszentmiklósi szlovén-magyar határig vezető, 41 kilométeres szakasz. Bár üzleti megtérüléssel ezek sem kecsegtetnek, az FGSZ visszatérően indítványozza a közműhatóságnál utóbbi közel 50 milliárdos költségének „elismerését”, vagyis az ellenérték gáztarifába „építését”.

Ugyanakkor ezek a fejlesztések voltaképp feleslegesek: a gázkereskedelemben teljesen bevett „összevezetéssel”, vagyis úgynevezett swap-ügyletekkel már ma is vásárolhatnánk olasz LNG-t. Eszerint az olaszok a kikötőjükbe szállított, nekünk szánt LNG-t saját céljaikra használnák fel, míg mi a számukra küldött orosz gázból ugyanannyit a szlovák vagy az osztrák vezetéken keresztül „lecsípnénk”. A Szlovénián keresztül Olaszországig terjedő, közvetlen gázvezetékes kapcsolat sokkal inkább az áralkuk nyomatékául, semmint tényleges, fizikai szállítások céljára szolgálhat – vélekedett a szakértő. Orbán Viktor látogatása másnapján Szijjártó Péter az Ausztriát és egy szlovén leágazás mellett Olaszországot összekötő Trans Austrian Gas Pipeline (TAG) vezetőivel tárgyalva a sógorok csövét a hazai ellátás biztonsági tartalékának, illetve egy, a meglévőket kiegészítő, újabb szállítási lehetőségnek nevezte. Megállapodásról ugyanakkor nem esett szó, amiképp a külgazdasági és külügyminiszter ugyanakkor nem hozta szóba a szlovén összefüggéseket sem. Viszont a fideszes politikus rutinszerűen elismételte ismert, Putyin-barát és alaptalanul unió-ellenes energiaellátási propagandafordulataikat.