Európai Unió;soros elnökség;orosz-ukrán háború;

Orbán abszurd színháza

Hétfőn vette át hat hónapra az Európai Unió soros elnökségét Magyarország, amelynek kormányfőjét, Orbán Viktort Vlagyimir Putyin leghasznosabb bajkeverőjének tartják a 27 államot tömörítő szervezeten belül. Alig öt hónappal korábban az EU Parlamentje 345 szavazattal 104 ellenében, 23 tartózkodás mellett elítélte Orbán kormányának "szándékos, kitartó és szisztematikus erőfeszítéseit" az EU alapértékeinek gyengítésére. A képviselők ugyanakkor az intézmények, az értékek és az alapok védelmére szólítottak fel a magyar elnökség alatt.

Érthető, hogy az Eurobarométer szerint Magyarországon a megkérdezettek 77 százaléka előnyösnek tartja az uniós tagságot, különösen azért, mert az ország a 2004-es csatlakozás óta mintegy 95 milliárd eurónyi támogatást kapott a nyugat-európai adófizetőktől. (A befizetéseket leszámítva ez 26 ezer milliárd forintnyi tiszta nyereséget jelent.) Ezek a transzferek a bruttó hazai termék 3,6 százalékát tették ki évente!

Mindezek ellenére az Orbán-kormány közel 14 éve élesen támadja az Európai Unió intézményeit, különösen az Európai Bizottság elnökeit az általa közvetlenül és közvetve irányított tömegtájékoztatási eszközökön keresztül. "Brüsszelt" állították be a legnagyobb fenyegetésnek a magyarok számára, mert az EP-képviselők és a biztosok bírálataikkal és állásfoglalásaikkal, ha hiába is, de a kezdetektől fogva megpróbálták megakadályozni a korrupt és illiberális Orbán-rezsim kiépülését.

A Budapestről érkező inzultus azt követően érte el új csúcspontját, hogy az Európai Bíróság júniusban 200 millió euróra büntette Magyarországot, és napi egymillió eurós bírságot szabott ki a menekültügyi szabályok megsértése miatt. (A büntetés a határozat szerint addig tart, amíg a magyar állam eleget tesz egy 2020. decemberi bírósági ítéletnek.) Válaszul Orbán Viktor személyesen sértegette a legfőbb uniós bírákat, a 94 éves Soros György amerikai-magyar filantróp és pénzember bábjainak nevezve őket. Orbán gyakran ismételt elmélete szerint Soros egymillió migránst akar Európába hozni.

Az Ukrajna elleni orosz agresszió megkezdése óta az Orbán-kormány hétszer vétózta meg az Ukrajnának szánt 6,6 milliárd eurós védelmi támogatást. 

A halogató taktika nem csak arról szól, hogy így akarják elérni: szabaduljon fel a Magyarországnak szánt támogatás, amelyet az EU Bizottsága a jogállamiság megsértése miatt befagyasztott. Orbán Viktor az ukrajnai háború óta nyolcszor küldte külügyminiszterét Moszkvába, és ő volt az egyetlen uniós kormányfő a háború kezdete óta, aki 2023 októberében Pekingben találkozott Putyin elnökkel. Most azzal dicsekszik: "Magyarország meghúzta a vészféket a háborúpárti (uniós) vonaton, és leszállt".

És most az a helyzet állt elő, hogy a leginkább korrupció által sújtottnak minősülő tagország Putyin-barát, az Ukrajnának szánt segélyeket blokkoló kormánya az év végéig meghatározhatja az Európai Unió útitervét és napirendjét. Eugene Ionesco vagy Slavomir Mrozek abszurd színdarabjába illene: az egész ügyészség ideiglenes átvétele egy vádlott által (akit még nem ítéltek el jogerősen). Nevetni azonban senkinek sincs kedve, hiszen mindez az Ukrajna elleni orosz agresszív háború harmadik évének politikai valóságában történik.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.