A szavazás előtti utolsó, a YouGov által végzett felmérés eredménye szerint 1823 óta nem látott, 212 mandátumos fölénnyel győzhet a brit Munkáspárt a csütörtöki parlamenti választáson. A bajt megérezve a Konzervatívok az utolsó pillanatban Boris Johnsont, a legutóbbi, 2019. decemberi parlamenti választás fölényes győztesét is bedobták a mély vízbe.
A Covid-járvány alatti kijárási tilalom megszegésébe belebukott tory vezető egy londoni kampányrendezvényen elmondta, hogy vannak nézeteltérések közte és Rishi Sunak között, de ezek jelentőségükben eltörpülnek ahhoz a katasztrófához képest, amely az országra vár a Munkáspárt győzelme esetén. A kitűnő szónok elmondta, hogy amikor bátorítani kellene a vállalkozókedvet és a növekedést, a Westminster gyökeresen másik irányba fordul.
Az őrület netovábbja lenne, ha a felmérések adatai megfelelnének a valóságnak és a Munkáspárt oly sok mindent lerombolna abból, amit felépítettünk – közölte BoJo. Színes stílusából mit sem vesztve úgy fogalmazott, hogy Sir Keir Starmer csak „tátja a száját, mint egy megdöbbent márna”, reszket a szélsőbalos hívők megbántásától és vonakodik elmagyarázni a férfiak és nők közötti különbséget.
Szavazzatok a Konzervatívokra! – hangzott a végső felhívás. A baklövésekkel – élükön a D-Day ünnepségről való korai távozással – dúsított kampány végén Rish Sunak kimondta, „nem vak, látja az emberek frusztráltságát vele és a párttal szemben az elmúlt nehéz évek után”. A változás célját zászlójára tűző Sir Keir Starmer „a káosz és a megosztás építészeként” jellemezte Boros ohnsont, meghívását pedig „kétségbeesett húzásnak” nevezte.
Ha Rishi Sunak nem is, más tory nagyágyúk nem tettek jó szolgálatot a pártnak a kampány befutójában, amikor visszatetsző személyes támadást indítottak Sir Keir Starmer ellen. A munkáspárti vezető egyik utolsó interjújában megemlítette: amennyire ez lehetséges, régóta azt a szabályt követi, hogy pénteken hat órakor befejezi a munkát és a családjával tölti az estét. Ezen a jövőben sem kíván változtatni. Felesége, a 61 éves, az egészségügyben dolgozó Victoria Alexander zsidóként, megtartja a sabbathot, amihez mint családi együttléthez a minkáspárti elnök is alkalmazkodik. Az egykori és mai konzervatív nagyságok „részmunkaidős” és „lusta” jelöltnek nevezték Sir Keir Starmert, míg ő ezeket a kritikákat szánalmasnak és nevetségesnek tartja.
Szerencsére kormánypárti és ellenzéki oldalról, illetve az egyszerű emberek részéről is komoly támogatásban részesül. Az általános várakozás és az MRP-módszerrel elvégzett záró YouGov- és Survation-félmérések alapján nagyobb munkáspárti többségre számítanak, mint amit Tony Blair 1997-ben elért.
A Survation 650-ből 484 munkáspárti mandátumot feltételez és azt állítja, hogy a Konzervatívok és a Liberális Demokraták küzdenek a hivatalos ellenzék címéért, 64, illetve 61 várható parlamenti mandátummal. Ugyanezen felmérések alapján súlyos veszteségeket szenvednek majd el a Skót Nacionalisták is, míg a Nigel Farage politikai visszatérésével akár hétre is emelkedhet a Reform UK képviselőinek száma, hacsak a kampány végén nyilvánosságra került rasszista tendenciák ebbe nem szólnak bele. A The Times felhívja azonban a figyelmet arra, hogy elméletben akár 130 ezer szavazat is oly mértékben megváltoztathatja a végeredményt, hogy 200 fős munkáspárti többség, de akár egy határozatképtelen parlament is létrejöhet. Az egyszerű többségen alapuló választási rendszerben ezúttal különösen szoros eredmények várhatók. Az összképet árnyalja az is, hogy az önkormányzatok választási irodái és a Royal Mail kézbesítési nehézségei miatt becslések szerint 45, de akár 100 körzetben késett a szavazatok kiszállítása, ami torzíthatja a választói akarat érvényesülését.
Az Egyesült Királyságban reggel 7 és este 10 között lesznek nyitva a szavazóhelyiségek, ezt követően érkeznek az első exit poll eredmények. Külön versenyt vív egymással a két északkeleti nagyváros, Newcastle és Sunderland az elsőként eredményt hirdető választókerület címéért. Péntek reggelre eldől a verseny, és ha minden a várakozásnak megfelelően alakul, Sir Keir Starmer délután már a Downing Street 10. előtt ismertetheti vízióját.