Politikatörténeti Intézet;

Villányi út. Eladták a fejük fölül az épületet

- Az épületet eladták a feje fölül, de haladékot nyert a Politikatörténeti Intézet

A baloldali tudományos intézménynek nem kell költöznie, a megoldás azonban csak átmeneti: Egry Gábor főigazgató lapunknak adott tájékoztatása szerint két évük van rá, hogy új helyet keressenek.

Megvált utolsó nagy értékű ingatlanától is a Magyar Szocialista Párt. A több mint 6800 négyzetméteres telken elhelyezkedő XI. kerületi, Villányi úti központot többkörös pályázat útján értékesítette az MSZP-hez köthető tulajdonos, a Szociális Demokráciáért Alapítvány. A vételárat üzleti titokként kezelik a felek. A jelentős összegű jelzáloggal terhelt székházat egy ingatlanalap vásárolta meg, amely nemzetközi diákszálló és irodák kialakítását tervezi.

Csakhogy ugyanebben az épületben működik az Alkotmány utcából hosszú ideig tartó pereskedés után kirakott Politikatörténeti Intézet (PTI) is: ennek sorsáról eddig nem esett szó.

„Az elhelyezésünk egyelőre biztosított, a levéltár és a könyvtár továbbra is látogatható” – nyilatkozta lapunknak Egry Gábor történész, a baloldali intézmény főigazgatója. Elmondása szerint ehhez nagy szükség volt az MSZP támogatására, a szocialista párt elkötelezett az intézet fenntartása iránt.

Végleges, megnyugtató megoldásról azonban korántsem lehet beszélni. A PTI nagyjából két év haladékhoz jutott, ennyi ideig maradhat a Villányi úti ingatlanban. Egry Gábor bízik abban, hogy a rendelkezésükre álló idő elegendő lesz ahhoz, hogy pályázati pénzeket és új, megfelelő székhelyet találjanak. Igaz, ez nem lesz könnyű: olyan ingatlanra van szükség, amelyben biztosíthatók a technikai feltételei a nagy mennyiségű és felbecsülhetetlen értékű iratanyag megőrzésének.

A baloldali szellemi műhelyként, kutatóközpontként, könyvtárként és levéltárként működő intézmény évtizedes jogi küzdelmet folytatott az állammal. Bár jó ideig a PTI állt nyerésre, a per végén az állam győzött. Több mint öt évvel ezelőtt érkezett először felszólítás arra, hogy az intézet 30 napon belül költözzön ki Alkotmány utcai székházából. (A volt Igazságügyi Palotáról van szó, arról a Parlamenttel szemben lévő saroképületről, amely sokáig a Néprajzi Múzeumnak is otthont adott.)

Alkotmány utca. Hosszú ideig tartó pereskedés után kirakták őket

„Nyilvánvaló, hogy a teljes ellehetetlenítésünket, a megsemmisítésünket akarják elérni” – mondta akkor lapunknak Földes György, az intézet ügyvezetője, aki időközben a PTI-ben viselt minden tisztségéről lemondott. Az intézet utóvédharcai nem jártak eredménnyel. A PTI a Fidesz kétharmados hatalomra kerülése, 2010 óta nem kapott állami támogatást, majd úgy kellett kiköltöznie, hogy nem részesült egyetlen fillér kompenzációban vagy jóvátételben sem. Az intézetnek végül az említett Villányi úti székház nyújtott menedéket.

Emlékezetes epizód volt, hogy Völner Pál akkori igazságügyi államtitkár, miután a PTI már kiürítette az Alkotmány utcai épületet, azzal vádolta meg az intézetet, hogy „hihetetlen pusztítást” végzett az ingatlanban. „Hatalmas tátongó lyuk és törmelék a padlón. Leomlott vakolat, összetört csempék, darabokban lévő parketta” – így jellemezte a Völner Pált megszólító Hír TV az állapotokat.

Egry Gábor ezzel szemben egy birtokbaadási jegyzőkönyvvel igazolta a Népszavának, hogy a szóban forgó sérülések akkor keletkeztek, amikor egy építésziroda a Steindl Imre Program (SIP) Zrt. megbízásából állapotfelmérést, feltárást, falkutatást, aljzatbontást végzett. Kérdésünkre ezt Wachsler Tamás, a SIP Zrt. vezérigazgatója is megerősítette. Megkeresésünkre Völner Pál nem volt hajlandó bocsánatot kérni, helyette új vádakkal támadta a PTI-t: ezek is dokumentálhatóan alaptalannak bizonyultak.

Az egykori államtitkár később más, nagyobb országos figyelmet kapó esetekben is kellemetlen helyzetbe került. A kegyelmi botrányba belebukott Varga Judit még igazságügyi miniszterként a Pegasus kémszoftver ügyében azt állította, hogy Völner Pál adta ki a megfigyelési engedélyeket. Völner egyik főszereplője annak a súlyos korrupciós ügynek, amely többek között a végrehajtói kar lekapcsolt elnökéhez, Schadl Györgyhöz kötődik: a volt igazságügyi államtitkárt sok tízmillió forintot kitevő kenőpénz elfogadásával gyanúsítják.

A fővárosi önkormányzat már 26 milliárdos mínuszban van, a számláló végső esetben 60 milliárdig süllyedhet – tudta meg a Népszava.