A napokban kirobbanó magyar sikerrel zárult a hazai szövetség bírófejlesztő tábora, amelyet az NHL szakmai támogatásával az Óbudai Jégcsarnokban rendeztek. A négynapos kurzuson 17 ország 58 játékvezetőjének képességeit mérték fel a sportág amerikai szentjei, akik úgy ítélték meg, hogy a 24 éves Gebei Gergely megérdemli, hogy ott legyen az augusztus 15. és 18. közötti buffalói NHL-es bírótáborban (rajta kívül a német Caroline Buttot és a francia Cyril Debuche-t választották még ki). Ez mindannyiuknak hatalmas lehetőség lehet a további szakmai fejlődésre és előrelépésre.
Mondjuk azonnal tisztázni kell, hogy ez nem azt jelenti, hogy a táborlakók útja innentől nyílegyenesen vezet az NHL-be, de a hosszú út első lépése lehet. Ami most látható a bírói karrierívben, az a következő: ha minden jól alakul és klappol, akkor néhány éven belül elképzelhető, hogy az NHL alatti számtalan liga egyikében kap szerepet a magyar spori. Az NHL egyelőre az álmok netovábbja, de a lényeg az: akinek nincsenek elérhetetlennek tűnő céljai, az nem is éri el azokat.
A bírótáborokat azért szervezik, mert az NHL gyilkos tempója nemcsak a játékosokat, de a profi bírókat is kizsigereli.
Ők ugyanúgy öregednek, ahogy a játékosok, ezért a rotáció náluk is hasonló elven működik, mint a csapatoknál. Rengeteg tengerentúli hokis vagy a sportágat imádó vetélkedik egymással, hogy bekerüljön az NHL-es bírók közé. A szervezet azonban világszerte figyelemmel kíséri a bírókat, és a budapestihez hasonló táborokban igyekszik megtalálni a kiválasztottakat.
A magyar szövetség második alkalommal rendezte meg a Summer Exposure Combine elnevezésű játékvezetői fejlesztőtábort – az ötletgazda Gebei Péter, korábbi válogatott hokis, későbbi játékvezető. Családi örökségként is felfogható, hogy fia, Gergely vitte tovább a hagyományokat, és a közgazdász végzettségű 24 éves ifjú is csíkost mez húz a hétvégéken. Itthon az Erste Ligában bíráskodik, az amerikai nívó azonban messze a hazai fölött áll. Olyannyira, hogy a budapesti tábor egyik alapvető képzési iránya a mentális készségek erősítése volt. A tantermi órákon az amerikai szakemberek rengeteg újdonsággal szolgáltak, amelyek beépítése a gyakorlatba már a bírótábor résztvevőin múlik majd. A hoki kontaktsport révén alapból rengeteg indulatot, adrenalint és tesztoszteront jelenít meg egy mérkőzés alatt, és a felindultság gyakran a játékvezető ellen fordul. Nagyon sok bántalmazás éri a játékvezetőket, ebben a hivatásban talán ezt a legnehezebb kezelni, mert a bíró mégsem üthet vissza…
A program elején egyébként a bírók sem tudták, hogy a tábor végén lesz kiválasztás, csak azt, hogy lesz jeges és száraz teszt, edzések és egymás elleni játék, így a szerencséseket alaposan meglepte a nagy bejelentés. A tesztek eredménye alapvető jelentőséggel bírt a rangsoroláskor, de emellett még nézték az edzéseken mutatott teljesítményt, a hozzáállást, a többiekkel szembeni viselkedést, az együttműködési képességet, illetve a komplex személyiségjegyeket is felmérték. Sőt: az előadásokon való figyelmet és aktivitást is díjazták. A bírók amúgy ugyanúgy készülnek, mint a hokisok: jeges edzések, konditermi feladatok, erő- és állóképességi fejlesztések.
A buffalói tábor augusztus közepén lesz, és a budapestihez hasonló tematika mentén épül fel: mondjuk a sportág amerikai csúcsán nyilván minden sokkal nagyobb, szagosabb, ízesebb lesz, kb. úgy, ahogy a Fővárosi Nagycirkusz aránylik egy Las Vegas-i gigashow-hoz.