;

Bécs;The Economist;legélhetőbb város;

Oly közel hozzánk, mégis oly távol: az osztrák főváros aranyérmét lehetetlen elvenni

- Újra megkoronázták Bécset

A világ legélhetőbb városa itt van, a szomszédban. De Budapestnek sincs oka a szégyenkezésre, sokat javítottunk a helyezésünkön tavaly óta.

A The Economist éves Globális Élhetőségi Indexében szereplő 173 város közül immár harmadik egymást követő évben az osztrák főváros lett az aranyérmes. Bécsre sok jelzőt lehet mondani: csodálatos, történelmi, festői, kulturált, most hozzá lehet tenni azt is, hogy elmozdíthatatlan. Ugyanis megdönthetetlennek tűnik az első helyezése: 2024-ben a legutóbbi 11 indexjelentés közül a kilencedik alkalommal került az első helyre. Az idei listát egyébként a globális instabilitás és a megugró megélhetési költségek jellemezték.

A legnagyobb előrelépők közé tartozik Budapest, amely 92 pontot kapott, így hét helyet ugrott előre, a 32. helyre. Belgrád és Bukarest (mindkettő 74,5 ponttal) hat, illetve öt helyet lépett előre, így idén közösen a 94. helyen állnak. Bécsen kívül másik három európai város is bekerült a legjobb tízbe. Finnországot (ismét) a világ legboldogabb országának választották. Az összes régióban a legnagyobb javulás a felsőoktatási és egészségügyi pontszámok alapján Kelet-Európában tapasztalható.

Az idei átlagpontszám százból 76,1 lett, ami magasabb a tavalyihoz képest. Ez az oktatás és az egészségügy területén tapasztalható javulásnak köszönhető. Azonban a stabilitás volt az egyetlen kategória, ahol a pontszámok erősen csökkentek. A bevándorlással és a mezőgazdasággal foglalkozó európai tiltakozások, valamint a világ más részein zajló polgári zavargások és háborúk mellett a megélhetési költségek folyamatos emelkedése is megmutatkozik az idei lista pontszámaiban.

A régió összpontszáma tavaly óta lefelé csúszott a növekvő instabilitás miatt Németországban és Írországban. Dublinban volt a legmeredekebb a visszaesés, hét helyet esve a 39. lett. A német városok is sokat rontottak: München hat helyet, Hamburg ötöt, de Stuttgart, Berlin és Düsseldorf is lejjebb került, akárcsak Brüsszel és Barcelona. A legnagyobb esést Tel-Aviv szenvedte el, amely 20 hellyel hátrébb került, most a 112. – a gázai háború hatásai miatt kapott alacsony stabilitási pontszámok miatt.

A 10 legélhetőbb város:

1. Bécs, Ausztria

Öt kategóriából négyben száz pontot kapott.

2. Koppenhága, Dánia

Harmadik éve őrzi második helyét Bécs mögött. Dániát is folyamatosan a világ második legboldogabb országaként tartják számon Finnország után.

3. Zürich, Svájc

Svájc legnagyobb városa a 2023-as hatodik helyről 2024-ben a harmadik helyre ugrott, amit az egészségügyben és az oktatásban elért tökéletes pontszámok is megerősítettek, egyébként a világ egyik legdrágább városa is.

4. Melbourne, Ausztrália

Egy helyet csúszott vissza, de az egészségügyben és az oktatásban száz pontot ért el.

5-6. Genf, Svájc

A Calgaryval közös hetedik helyről idén a kanadai várossal közösen az ötödik helyre ugrott.

5-6. Calgary, Kanada

A többi kanadai várossal ellentétben Calgary javított helyezésén, egyedülálló módon száz pontot kapott a stabilitásért.

7-8. Vancouver, Kanada

Míg Toronto idén kiesett a top tízből, Vancouvernek sikerült megragadnia az élmezőnyben.

7-8. Sydney, Ausztrália

Sydney és Melbourne idén három helyet csúszott vissza az erős lakáshiány miatt.

9-10. Auckland, Új-Zéland

A második legjobb javulást könyvelte el 2023-ban: 25 helyet ugrott felfelé és került a top tízbe. Idén mind az öt kategóriában magas pontszámokkal és százpontos oktatással sikerült megtartania pozícióját.

9-10. Oszaka, Japán

Az egyetlen ázsiai város, amely az első tízben szerepel, száz pontot kapott a stabilitás, az egészségügy és az oktatás területén.

Összetett szempontrendszer

Az élhetőség ugyan szubjektív fogalom, de a pontszámokat sarokértékekkel határozzák meg. Az egyes városok összesített rangsorát a százból kapott pontszámok átlagolásával véglegesítik öt különböző kategóriában: stabilitás, kultúra és környezet, oktatás, egészségügy, infrastruktúra, amelyeken belül 30 adat- és elemzési pontot határoznak meg. A szempontoknál figyelembe veszik a terrorizmus veszélyét, a polgári zavargások előfordulását és a bűnözés mértékét. Az egészségügyben és az oktatásban a szolgáltatások minőségét és elérhetőségét vizsgálják. Az infrastruktúra kategóriában pedig a tömegközlekedést, az utakat, a közlekedési kapcsolatokat, a lakásokat és a közműveket értékelik.