Az Ukrán Fegyveres Erők (AFU) tegnap is folytatták a Kurszki terület ellen augusztus 6-án indított váratlan offenzívájukat, és tucatnyi települést vettek ellenőrzésük alá. Az orosz légierő válaszul siklóbombákkal támadta a korábbiaknál intenzívebben a határ túloldalán lévő ukrán Szumi területet, ami miatt mintegy húsz településről legalább hatezer embert kellett evakuálni.
Az orosz védelmi minisztérium tegnap délután azt közölte, hogy erőik "meghiúsítják az AFU áttörési kísérleteit" a megyeszékhely Kurszk irányába, s "folytatják az AFU fegyveres alakulatainak megsemmisítését". A tárca állítása szerint az ukrán erők az elmúlt három napban 660 katonát és 82 páncélozott járművet, köztük nyolc harckocsit vesztettek, de ezt független forrásokból nem lehetett megerősíteni. Az orosz közlemény szerint légicsapásokat hajtanak végre határ ukrán oldalán lévő szumi régióban "az AFU előrenyomuló tartalékai ellen".
Orosz háborúpárti bloggerek szerint ellenben az ukrán egységek bevonultak a határ menti Szudzsa városába. Az orosz vezérkarhoz közel álló Ribar Telegram-csatorna szerint "a város szinte teljes egészében az AFU ellenőrzése alatt áll". A forrás hozzátette, hogy az ukrán alakulatok száma és haditechnikai tartalékaik "még nem merültek ki". Az orosz védelmi tárcával szemben kritikus "Két őrnagy" Telegram-csatorna pedig azt írta, hogy harcok folynak a Szudzsától észak-nyugatra lévő Korenyevo falunál, észak felé pedig az onnan 28 kilométerre lévő Anasztaszjevka falu közelében is. A "Két őrnagy" megjegyzi, hogy az ukrán csapatok "nagyobb erőket vonnak be, mint azt korábban becsülték". Előző nap a csatorna mintegy ezer főre becsülte a benyomuló ukrán csapatok létszámát.
Közben az orosz katonákat felkutató, "Meg akarom találni" nevű ukrán program sajtószolgálata azt közölte, hogy szerdán legalább 32 orosz katona adta meg magát a térségben. Az Agensztvo emigráns orosz hírportál kiemelte, hogy az ukrán támadóknak egy nap alatt sikerült áttörniük a Kurszki területen az átfogó orosz invázió kezdete óta kiépített két védelmi vonalat. A helyzet súlyosságát jelezheti a Két őrnagy jelentése, miszerint orosz oldalon a Wagner zsoldos alakulat fegyvereseit is bevetik a kurszki régióban. Egy másik forrás szerint Maliból vezényelték őket haza.
Az orosz háborúpárti Ribar Telegram csatorna szerdán azt írta, hogy az ukrán erők ellenőrzésük alá vonták a határ közvetlen közelében lévő szudzsai gázszivattyú-állomást, amely az Európába irányuló orosz gázszállítások egyetlen útvonalán van. A hírt azóta hivatalos források nem erősítették meg és nem kommentálták.
Megszólalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki egy nyilvános rendezvényen annyit mondott: "Mindenki láthatja, hogy az ukrán hadsereg tudja, hogyan kell meglepetést okozni." Mihajlo Podolják elnöki tanácsadó egy szerda esti tv-interjúban „kétségtelennek” nevezte, hogy az orosz határvidéken történt eseményeknek „lesz pszichológiai hatása az (orosz) társadalomra”. A tanácsadó hangsúlyozta, hogy Ukrajnának az erő pozíciójából kell bármilyen tárgyalást kezdenie az agresszor Oroszországgal, amely "képmutató módon követeli területének sérthetetlenségét".
Az EU külügyi szolgálatának szóvivője, Peter Stano Brüsszelben azt mondta, hogy "Ukrajna az önvédelemhez való törvényes jog keretében bárhol csapást mérhet az ellenségre, ahol azt jónak látja, mind a saját, mind az ellenség területén". Ilja Jasin a múlt héten nagyszabású fogolycsere keretében kiszabadult orosz ellenzéki politikus a Meduza ellenzéki hírportál szerint azt mondta, hogy az Ukrajna ellen háborút indító Vlagyimir Putyin elnököt terheli minden felelősség az ukrán támadás miatt a kurszki térségben bekövetkezett halálesetekért.
A Vazsnije Isztorii orosz ellenzéki hírportál által szerdán megszólaltatott elemzők egyike, Jan Matvejev felvetette, hogy a Kurszki régió elleni ukrán támadás mögött húzódó szándék az orosz erők májusi harkivi betörésének ellensúlyozása lehet, és ahhoz hasonlóan azt célozhatja, hogy az ellenség jelentős erőket legyen kénytelen elvonni a kelet-ukrajnai front kritikus szakaszairól. Erre reálisan számítani azonban Kijev részéről aligha lehet, s a kurszki offenzíva sikerét csak utólag lehet majd megítélni – mondta Matvejev.