Tudomány;Mars;űrkutatás;víz;

- Áttörés: Folyékony vizet találtak a Marson

Hasonló eredményre eddig nem volt példa, noha fagyott vízre és párára korábban is bukkantak már.

Folyékony vizet talált egy űrszonda a Mars sziklás, külső kérgében - derül ki a NASA adatainak elemzéséből, amelyet a BBC ismertetett.

Az űrszonda még 2018-ban landolt a Marson, majd négy éven át a vörös bolygó szeizmikus mozgásait vizsgálta. Ezen rengések elemzése tárta fel a folyékony víz szeizmikus jeleit. Fagyott halmazállapotban már korábban is találtak vizet a Marson és pára is van a légkörben, a mostani azonban az első alkalom, hogy folyékony vízre is bukkannak a bolygón. Az eredményeket a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban tették közzé.

Négy éves küldetése alatt a szonda 1319 rengést rögzített a Marson. A tudósok a szeizmikus hullámok terjedési sebességének méréseivel pedig meg tudták állapítani, hogy legnagyobb eséllyel milyen anyag van a környéken. Michael Manga, a Kaliforniai Egyetem kutatásban részt vevő tudományos munkatársa szerint valójában ugyanarról az eljárásról van szó, mint amivel a Földön kutatnak kőolaj, gáz, vagy víz után.

A kutatás azt is megállapította, hogy a vörös bolygó felszínén valaha folyók és tavak is lehettek, de a víz nagy része az űrbe kerülhetett, amikor a Mars elveszítette a légkörének oroszlánrészét. A tudósok megjegyezték azt is, hogy mivel a feltételezett víz 10-20 kilométer mélyen lehet a bolygó kérgében, ezért ez önmagában még nem jó hír azoknak, akik a Marsra településen gondolkodnak. „10 kilométer mélyen lyukat fúrni a Marson még Elon Musk számára is nehéz lenne” - mondta Michael Manga a BBC-nek.

8 óra 43 perckor, mintegy 15 kilométerre a magyar határtól, Kapronca közelében volt a rengés epicentruma.