Oroszországban kiképezték a haditengerészetet, hogy egy esetleges konfliktusban milyen, mélyen Nyugat-Európában fekvő célpontokra mérjen atomcsapást - írja a Financial Times.
A lapnak nyugati források mutatták meg az erről szóló dokumentumokat. A 2008 és 2014 között készült akták tartalmazzák a hagyományos robbanófejeket vagy taktikai nukleáris fegyvereket hordozó rakéták célpontlistáját, s az orosz tisztek kiemelik, milyen előnyökkel jár a nukleáris fegyverek korai alkalmazása. Utóbbi már csak azért is figyelemreméltó, mivel a vonatkozó orosz doktrína nem foglalkozik a tömegpusztító fegyverrel történő megelőző csapásokról.
Egy nagyszabású nukleáris támadás végrehajtását gyakorolták OroszországbanEmellett kiderül, hogy Oroszország képes hajón szállítani a nukleáris fegyvereket. Mindez a szakértők szerint jelentős extra eszkalációs vagy baleseti kockázatokat hordoz magában, mivel - ellentétben a tengeralattjárókkal - ezeket a hajókat sokkal nagyobb eséllyel éri baleset, egy viharban, vagy éppen egy ellenséges támadás során. Több szakértő ebből azt a következtetést vonta le, hogy amennyiben az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) egyik határmenti tagállamát megtámadják, akkor egész Európa veszélybe kerülhet.
Már jó ideje nem fenyegette meg a világot atomháborúval MedvegyevPutyin "haditechnikai szempontból" készen áll az atomháborúraA térképek inkább bemutató jelleggel, mint sem gyakorlati felhasználásra készültek. Ezekben 32, az atlanti védelmi szövetség területén található célpont található. Több Norvégiában, Németországban és az Egyesült Királyságban, Bulgáriában és Romániában, de van francia vagy éppen észt helyszín is.
Ami meglepő, hogy Oroszország olyan szoros szövetségesei sem úsznák meg az atomcsapást, mint Észak-Korea, Azerbajdzsán, vagy éppenséggel Irán. A listára felkerültek még török, japán, dél-koreai és kínai célpontok is. Magyar célpont nem szerepel ebben a dokumentumban.
Vlagyimir Putyin: Oroszország fontolóra vette, hogy módosítsa nukleáris doktrínáját