;

oktatás;Magyarország;mobiltelefon;korlátozás;iskola;diákok;

Sok helyen a tantestületnek kell kitalálnia, mit tegyenek

- Egy hét van az új tanévig, de több iskolának még fogalma sincs, hogyan korlátozza a diákjait a mobiltelefonok használatában

Romániában minden iskolának biztosítottak zárható lemezszekrényeket. Nem hiszem, hogy nálunk lehet erre számítani - fogalmazott az iskolaigazgató. 

Egy héttel az új tanév indulása előtt több iskolában még mindig nem tudják, hogyan valósítják meg a mobil- és okostelefonok használatát korlátozó rendeleti előírásokat - értesült a Népszava. Egy budapesti általános iskola igazgatója lapunknak azt mondta, eddig semmilyen tájékoztatást nem kaptak a tankerületi központtól. Úgy látja, „minden rájuk van hagyva”, vagyis a tantestületnek kell majd kitalálnia a tanévkezdő értekezleten, hogyan fogják a diákoktól reggel beszedni, biztonságosan tárolni, délután visszajuttatni az eszközöket.

- Megnéztem, máshol hogyan csinálták, Romániában például minden iskolának biztosítottak zárható lemezszekrényeket. Nem hiszem, hogy nálunk lehet erre számítani - fogalmazott az iskolaigazgató.

Az Orbán-kormány két hete döntött arról, hogy szeptembertől „használatukban korlátozott tárgyaknak” minősülnek az iskolákban a telekommunikációs eszközök, különösen a mobiltelefonok, valamint a kép- vagy hangrögzítésre és internetelérésre alkalmas eszközök, az alapszabály szerint ezeket minden tanítási nap elején le kell majd adniuk a diákoknak és csak a nap végén kaphatják vissza, addig egy elzárt helyen kell tárolni őket. Használni csak oktatási célokra lehet az eszközöket, de ezt külön kell engedélyezniük a pedagógusoknak vagy az igazgatóknak, a használat célját és időtartamát pedig adminisztrálni kell.

Egy másik iskolából azt a tájékoztatást kaptuk, az intézményvezetés a tankerületi központhoz fordult a felmerülő kérdésekkel - mint a biztonságos tárolás, adminisztratív feladatok, ha egy eszköz eltűnik vagy megkárosodik, kit terhel a felelősség, stb. - kapcsolatban, de a tankerület sem tudott érdemi válaszokat adni. Ugyanakkor van olyan iskola is, ahol már vannak elképzelések: azt tervezik, hogy az aulában állítanak fel zárható szekrényeket, az alsós tagozatokon pedig az osztályok saját tantermeiben. Az eszközöket az első tanórákat tartó pedagógusok fogják beszedni és az utolsó órákat tartók adják vissza. Ám mindehhez a házirend módosítására is szükség lesz, a középiskolákban ezt a diákönkormányzatnak is véleményeznie kell, amire szeptember előtt aligha fog sor kerülni.

Lapunk a tankerületi központok felügyeletét ellátó Klebelsberg Központhoz (KK) fordult kérdésekkel: egyebek mellett azt szerettük volna megtudni, az igazgatók várhatnak-e tájékoztatást, illetve biztosítják-e a rendelet megvalósításához szükséges feltételeket (például zárható szekrények beszerzését), de válaszokat cikkünk írásáig nem kaptunk. Viszont egy, a KK honlapján megjelent közlemény szerint a Belügyminisztérium, a KK és az Oktatási Hivatal vezetői augusztus 27-én, jövő hét kedden – vagyis kevesebb mint egy héttel a tanévkezdés előtt - tartanak tájékoztatást a tankerületek, pedagógiai és oktatási központok vezetőinek, ahol a tiltott, illetve használatukban korlátozott tárgyakra vonatkozó szabályozásról is szó lesz.

Egymásnak ellentmondó számokat közöl a központosított lombikkezelések eredményéről az Orbán-kormány. Legutóbb a szocialista Komjáthi Imre tett fel kérdést a témában, ám az arra adott válaszok a tervekkel, és az év elején közölt adatokkal sincsenek szinkronban.