Szokatlan közelségben, nagyjából egy méter távolságra tartózkodott egymástól múlt hét pénteken szerző és illusztrátora, Shona Innes és Agócs Írisz. Szokatlan közelségben, mert egyébként 15.783 kilométer választja el egymástól az alkotópárost, Innes Ausztráliában, Agócs pedig Magyarországon dolgozik egyazon könyveken. Az Ölelj meg!-sorozat kötetein e fizikai távolságnak nyoma sincs, világuk egységes, mintha egymás mellett ülve hozták volna létre őket. Shona Innes gyerekpszichológus-szerző és Agócs Írisz illusztrátor a Bartók Pagonyban dedikálták könyveiket, az eseményt beszélgetés kísérte, amelyen Csobod Luca sorozatszerkesztő kérdezte az alkotókat.
Az Ölelj meg!-sorozat évek óta kedvelt könyvszéria hazánkban és külföldön egyaránt. A rövid, egy szuszra befogadható, mégis komoly tartalommal bíró könyvecskék mindig egy adott problémakört járnak végig, legyen szó családról, elmúlásról, rosszkedvről, haragról, barátságról, válásról vagy az önelfogadásról. Az ausztrál szerző műveiben bőven akadnak hasznos tanácsok a szülőknek és érdekes gondolatok a gyerekeknek. Innes-nek – aki már hivatalosan is a Pagony szerzője – a magyar gyerekkönyvkiadó gondozásában már tíz könyve jelent meg, szövegének kulcsfontosságú társa Agócs Írisz illusztrációja.
A két nő egészen véletlenül „találkozott”, Innes szerkesztője figyelt föl Agócsra és javasolta őt illusztrátornak, az ausztrál szerző elmondása szerint a rajzokat látva azt érezte, megtalálta lelkitársát. Agócs Íriszt a Facebookon kereste meg és kérte föl a külföldi kiadó valami olyasmi szöveggel, hogy „ő megrajzolta a képeket, ehhez küldenének most szöveget”. Csobod Luca megfogalmazásában az ausztrál író elvont szövegeket hoz létre, hiszen nincs szereplője, alanya, hanem szinte hasonlatok, metaforák láncolata, emiatt nagyon érdekes, hogy milyen vizuális világ kíséri. A kérdésre, ez a fajta alkotás szabadságot vagy terhet jelentett-e számára, az illusztrátor úgy válaszolt, szerencsésnek mondhatja magát, mert mindig szabadon alkot, nem igazán szoktak beleszólni abba, mit rajzol. – Annak ellenére, hogy ez egy könyvsorozat, nincsenek komoly szabályok. Minden könyvben új figurák léphetnek elő, jó kihívást jelent – mondta Agócs Írisz.
A sorozat szereplői mindig állatok és nem emberek, melyről az illusztrátor úgy fogalmazott, szükség volt egy közvetítő közegre, mert Shona könyvei nagyon komoly témákat feszegetnek. – Az elmúlás témájához nem lehet hús-vér emberi szereplőket rajzolni egy gyerekkönyv esetében. Mindezt árnyalni kell, amihez tökéletesen alkalmasak az állatok. – Mindehhez az ausztrál szerző azt is hozzátette, a halállal egy gyerek általában a háziállat elpusztulásával vagy egy állati tetem látványa okán találkozik először.
Széles skálán mozognak Innes művei, témáiról úgy nyilatkozott, valójában pszichológusként gyűjti be őket. Fiatal pácienseivel sokat játszik, kártyázik, a terápiás kezelés után rendszerint küld egy levelet, amit majd a gyerek hazavihet, ezáltal természetes, otthoni körülmények között tovább épülhet az, amit ketten elkezdtek. Ezekből a levelekből születtek meg a könyvek. Shona Innes kiemelte, vannak divatos és gyakran szóbajövő témák, mert bár minden gyerek és minden terápia különbözik és egyedi, léteznek általános problémák. Kérdésünkre, mi manapság a legnehezebb egy gyerek számára, úgy válaszolt, azt gondolja, korunk nagy kihívása a digitális világ és hogy hogyan lehet a játékot, a mindennapokat mellette navigálni, megtalálni az egyensúlyt. Arról, miért épp az írást választotta, úgy nyilatkozott – Egy jó könyv és egy jó üzenet el tud indítani a családban fontos beszélgetéseket. Ugyanakkor érdemes odafigyelni, mi egy kötet tartalmi mondanivalója még akkor is, ha az kifejezetten népszerű és sokak által olvasott – mondta Shona Innes, akinek sorozatát több óvodában, oktatási intézményben használják, de nem ritka, hogy felnőttek is kézbe veszik.
Shona Innes következő könyve a hibák elkövetéséről fog szólni, ugyanis úgy látja, páciensei közt gyakran találkozik szorongó, megfelelési kényszerrel küzdő gyerekekkel. Az idén megjelenő, természetesen Agócs Írisz által illusztrált kötet a hibák természetességét, előnyeit igyekszik megmutatni.
Infó: Shona Innesszel és Agócs Írisszel augusztus 23-a délután zajlott program a Bartók Pagony kibővített, új terében. Beszélgetés, dedikálás alatt a gyerekek számára kézműves foglalkozást tartottak. Az Ölelj meg!-sorozat eddig megjelent kötetei: Ez mind te vagy, Az élet olyan, mint a szél, A szeretet olyan, mint egy fa, A harag olyan, mint a páncél, A család olyan, mint egy süti, A barátság olyan, mint a libikóka, A rosszkedv olyan, mint egy felhő, Az internet olyan, mint egy pocsolya, A játszótér olyan, mint a dzsungel, A gondolatok kertje