;

Magyarország;támogatás;közpénz;turizmus;Szerencsejáték Zrt.; NER;

Princzinger Péter, a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány elnöke köszöntőt mond a 44. Utazás kiállítás megnyitóján a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban 2022. március 3-án

- Van a Szerencsejáték Zrt.-nek egy örök nyertese, most éppen 630 millió forint közpénzt vitt el

2015 óta összesen már 3,1 milliárd forintnál tart.

Újra egy jelentős összeget, ezúttal 630 millió forintot kapott az az alapítvány, amely már eddig is a Szerencsejáték Zrt. csúcstámogatottja volt – szúrta ki lapunk a friss szponzorációs listából. E szerint a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítványa (MTSZA) az újabb támogatással együtt 2015 óta összesen már mintegy 3,1 milliárd forintra tett így szert. A jelentős szponzorációs pénzből turisztikai kiadványokat készít az alapítvány, amelynek elnöke és 11 kuratóriumi tagja tavaly összesen majd 130 millió forintos juttatásra számíthatott.

Az állami tulajdonban lévő Szerencsejáték Zrt. a leányvállalatán, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft.-n keresztül rendszeresen bőkezű támogatásokat, jól fizető szponzorációs szerződéseket ad kiválasztottaknak. Lapunk júliusban írta meg, hogy 2015. februárja és 2024. májusa között a Szerencsejáték Zrt. kicsivel több mint 15 milliárd forintot osztott szét, s ebből – gyűjtésünk szerint – csaknem 9,2 milliárd vándorolt a NER kegyeltjeihez.

Ezeknek az adományozásoknak a nagy nyertese az MTSZA, ami az alapítvány vezetését látva kevéssé meglepő. Az MTSZA elnöke Princzinger Péter régi motoros, 2017-ben a Magyar Turisztikai Ügynökségtől (MTÜ) igazolt az alapítványhoz, és ő vezette sokáig a Magyar Kerékpáros Szövetséget is. Ez utóbbi szervezet 125 milliót kapott a Szerencsejátéktól az évek alatt. Az MTSZA kuratóriumban ül Könnyid László, az MTÜ vezérigazgatója. A testületben helyet kapott Somlyai Zoltán, aki a budapesti Kempinski Hotelt vezette, amikor a kormányfő lánya, Orbán Ráhel ott dolgozott, jelenleg pedig a miniszterelnök veje, Tiborcz István érdekeltségébe tartozó BDPST Group hoteldivíziójának vezetője.

Az alapítvány beszámolója szerint az MTSZA személyi jellegű ráfordításai nagyot nőttek, míg 2022-ben 542 millió forint ment el erre, addig 2023-ban már 747 millió. Ebből Princzinger Péter juttatása minimálisan – 20,85 millióról 20,95 millióra – nőtt egy év alatt. Ez havonta 1 millió 745 ezer forintot jelent Princzinger Péternek. A 11 kuratóriumi tag éves munkájáért járó juttatás 74 millióról 107 millióra nőtt.

Princzinger Péter az alapítvány elnöke a Népszava kérdésére közölte, hogy a szerencsejátékos támogatást öt éve a belföldi turizmus népszerűsítésére, kiadványok készítésére fordítják. – A kampány neve az, hogy Magyarország Vár, és minden évben júniustól decemberig tart, ami összesen hat kiadványt jelent. Szeptember első napjaiban jelenik meg a harmadik, Balaton tematikájú turisztikai ajánlónk. Ezek a kiadványok 20 oldalasak és 500 ezer példányban a megyei napilapokban megjelenő mellékletként, illetve a nagy példányszámú országos napilapokban jelennek meg, továbbá a Tourinform irodákban is megtalálhatóak. Emellett online formában is elérhetők – mondta Princzinger Péter.

A kiadványt a német tulajdonú EDS Zrínyi Zrt. nyomtatta, a grafikáért pedig az Orbán-kormány kedvenc kommunikációs cége, a Balásy Gyula érdekeltségébe tartozó Lounge Design felel.

Az alapítvány 2023-ban, azzal került a hírekbe, hogy –mint az a 24.hu megírta – csaknem 900 millió forintot kapott az MTÜ alá tartozó Kisfaludy 2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-től turisztikai társasjátékra. Ebből 110 millió forintért 40 ezer társasjáték készült, amit eredetileg szálláshelyek kaptak volna, de végül mindössze 8831 darabot osztottak szét oktatási intézmények, és családok közt. Az egyébként meglehetősen bonyolult, és 10 éves kortól ajánlott társasjáték darabonként 22 ezer forintba került az adófizetőknek.

A távolságtartás érthető, a közkeletű feltevések szerint legalábbis Gyurcsány Ferenc lehetett az oka, hogy majdnem elveszítette a főpolgármester-választást.