;

Iványi Gábor;iskolabezárás;fővárosi kormányhivatal;Magyar Evangéliumi Testvérközösség;

- Iványi Gáborék bíróságon támadják meg a kormányhivatal „ördögi és teljesíthetetlen” döntését

Kétségbeesett szülők jelentek meg a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség tájékoztatóján, miután a kormányhivatal az évkezdés előtt hat nappal visszavonta a MET két iskolájának működési engedélyét.

Három napja van iskolát találni azoknak a szülőknek, akiknek a gyerekei az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) MÁV-telepi Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium, valamint a XVIII. kerületi Wesley Kincsei Általános Iskola és Gimnáziumba járnak.

Mint arról írtunk, kedd este adott ki közleményt a Sára Botond vezette fővárosi kormányhivatal, hogy köztartozásokra hivatkozva visszavonja az intézmények működési engedélyét. Ebben azt írták, hogy gondoskodnak a gyerekek elhelyezéséről. A 26 óvodai jogviszonyban álló gyerek érdekében a lakóhelye szerinti önkormányzatokkal veszi fel a kapcsolatot, a mind a 156 tanköteles diák számára pedig kijelölték azokat az oktatási intézményeket, amelyek a szabad férőhelyek függvényében kötelező átvenniük őket. Azt a 89 diákot, aki már nem tanköteles, tájékoztatják az őket fogadni képes intézményekről.

A MET szerdai tájékoztatóján Pizarro-Iványi Júlia a MÁV telepi intézmény vezetője elmondta, a szülőknek kedd este 6 és 9 óra között kézbesítették a fővárosi kormányhivatal munkatársai a tájékoztató leveleket, amelyekből kiderült, szeptember 2-ig van idejük iskolát keresni gyermekeiknek. A levélhez egy listát is csatoltak, ebben osztályok szerint sorolták fel azokat az intézményeket, amelyekben fogadni tudják az érintett gyerekeket. A budapesti iskolák mellett, nyíregyházi, ibrányi, kompolti, és több vidéki intézmény neve is szerepelt. Ezek a családok lakóhelyétől több órányi útra találhatóak. Pizarro-Iványi Júlia közölte,

gyorsított eljárást, és azonnali jogvédelmet kérnek a határozat felfüggesztésére.

Gazdig Róbert, a Wesley Kincsei Általános Iskola és Gimnázium igazgatója elmondta, egész nyáron felújítottak, hogy szeptember 2-án megnyithassák az új, fővárosi épületüket. Ehhez olyanokat is próbáltak teljesíteni, amelyeket a különböző állami szervek kértek tőlük. Például, hogy legyen mozgássérült mellékhelyiség, annak ellenére, hogy nem jár az iskolába mozgásában korlátozott gyermek, sem felnőtt. Speciális ablakokat pedig egyenes Hollandiában gyártattak, hogy egy másik elvárásnak megfeleljenek.

Ráadásul ezekbe az intézményekbe több sajátos nevelési igényű gyermek (SNI) és hátrányos helyzetű gyermek is járt, akik most végképp lehetetlen helyzetbe kerültek. Gazdig Róbert azt közölte, hogy hétfőn kinyit az iskola, főzni fognak, hogy akik nem tudják megoldani az elhelyezést, legyen hova bejönni, még ha nem is hivatalos intézményként fognak működni.

Iványi Gábor, a MET vezetője elmondta,

hogy valószínűleg az abaújkéri iskolájuk is „hasonló módon szűnik meg ezekben a napokban”. 

Ide 40 településről kerültek be olyan gyerekek, akik rendkívül hátrányos helyzetben vannak, sokan közülük péntek délutántól hétfő reggelig nem ettek semmit otthon. Iványi ördöginek nevezte a teljesíthetetlen elvárást, azaz azt a rövid határidőt, amit a szülők kaptak. Hozzátette, ez a mostani állapot abból következik, hogy 2011-ben elvették egyházi státuszukat, majd fokozatosan kiszívták, előbb a kiegészítő normatívát, majd a a normatíva egészét. Az igazi kiút ebből az lenne – fogalmazott Iványi Gábor –, hogy akik nem kormányzásra használják a státuszt amiben vannak, sürgősen távozzanak. „Nem ezért váltottunk rendszert” – mondta.

„Még nem mertem neki megmondani”

A tájékoztatón megjelent szülők közül többen sírtak, ölelkeztek, mások magukba roskadva ültek, mert megoldhatatlannak látják a helyzetet. Egyfelől a listán több vidéki, a Budapesten élő gyerekek számára elérhetetlen intézmény szerepelt, másfelől az ide járó gyerekek egy része speciális nevelési igényű (SNI), akiket nem minden iskola fogad, vagy fogadhat.

Volt olyan szülő, aki végighívta a listán szereplő intézményeket, de vagy nem volt már hely (hiába jelölték a tájékoztatón), vagy közölték, hogy SNI-s gyereket nem áll módjukban fogadni. Mint mondta, visszavihetné fiát a körzetes iskolába, ahol az első osztályt töltötte, de ott nem tudták kezelni, nem véletlenül hozta el.

Egy másik édesanya, aki egyébként a tájékoztatást sem kapta még meg, elmondta, két autista gyermeket nevel, egyikük egyáltalán nem bírja a zajokat, ami ebben az iskolában, egy kis létszámú, hét fős osztályban is gondot jelentett.

– Nem tudom elképzelni, hogy működhet ez egy 25-30 fős osztályban. Ilyenkor a lányom fülhallgatót szokott venni, ami itt mindenkinek normális, de máshol félek, csúfolni fogjak. Hozzáteszem, itt autista gyerekekről beszélünk, akik nem bírják a változásokat. 

Nem csak egy iskolaváltásról van szó, hanem elszakad a megszokott közösségből, és a legjobb barátnőjétől is. Még nem mertem neki megmondani – mondta a Népszavának összetörten Eszter.

Egy másik édesanya arra panaszkodott, hogy az ő gyermeke már nem tanköteles, 16 éves múlt, és a ennek a korosztálynak már kizárólag esti iskolákat tüntettek fel a listán, így egyelőre teljesen tanácstalan mi tévő legyen. Minden szülő arról számolt be, hogy miközben lehetetlennek érzik a helyzetüket, attól félnek, hogy megbüntetik őket, hisz a tanköteles gyerekek esetén a szülő kötelessége, hogy biztosítsa gyermeke számára az elhelyezést. Ez jelen esetben viszont vagy megoldhatatlan, vagy olyan kényszerhelyzetet teremt, ami mindenkinek rossz.

A vádhatóság szerint csak egy szélhámosról van szó, aki jelenleg más bűncselekmények elkövetése miatt jelenleg is börtönben ül.