;

HÖOK;nyílt levél;szervezők;diákok megalázása;gólyatáborok;Kulturális és Innovációs Minisztérium;

- Nyílt levélben kéri a HÖOK az emberi méltóság védelmét és az etikai szabályok betartását a gólyatáborok szervezőitől

A beavatási botrány után a hallgatói szervezet és az illetékes tárca is aggódni kezdett elsőévesek lelki és testi biztonságáért. 

Az elmúlt hetekben kialakult helyzetre való tekintettel a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) Választmánya nyílt levélben fordult hallgatói képviselők és a gólyatábor-szervezők felé, felszólítva őket, hogy a gólyatáborban és az egész egyetemi lét során mindenki számára biztosítsák a biztonságos, tiszteletteljes és támogató légkört – írta lapunkhoz is eljuttatott közleményében az egyetemistákat képviselő szervezet. Utaltak arra, hogy az elmúlt hetekben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) villamosmérnöki karának táboráról derült ki, hogy a leendő elsőévesekkel embertelenül bántak a szervezők. 

A korábbi években számos botrányos ügy pattant ki a gólyatáborok körül, pedig a HÖOK szerint ezek a rendezvények fontosak a hallgatói közösségek kialakulásához, az elsőévesek beilleszkedéséhez. Most pontokba szedték elvárásaikat:

  • 1. Kijelentjük, hogy az emberi méltóság, a tiszteletteljes bánásmód olyan alapértékek, amelyek semmilyen körülmények között sem sérülhetnek az egyetemi élet, különösen a gólyatáborok során. Elvárjuk, hogy az elsőéves hallgatók beilleszkedését célzó rendezvények szervezése során minden intézmény olyan környezetet biztosítson, amely garantálja a résztvevők biztonságát és méltóságának megőrzését, továbbá elvárjuk, hogy az ezzel ellentétes intézményi szokások haladéktalanul kerüljenek kivezetésre.

  • 2. Elítéljük azokat az eseteket, amelyek szembemennek az előző pontban foglalt értékekkel, és elvárjuk a hallgatói képviselet valamennyi tisztségviselőjétől, hogy amennyiben ilyen eset tudomásukra jut, úgy haladéktalanul járjanak el az emberi méltóságot sértő gyakorlat megszüntetésének érdekében, a hasonló esetek megelőzéséért.

  • 3. Elvárjuk, hogy a gólyatáborok és egyéb hallgatói rendezvények lebonyolításakor a szervezők tegyenek meg mindent, hogy a gólyák és a résztvevők pozitív élményekkel gazdagodjanak. A gólyatáborok szervezői kiemelt figyelemmel ügyeljenek arra, hogy biztosítsák annak a lehetőségét, hogy bármely programon, amely a résztvevő megítélése szerint nem komfortos, ne legyen kötelező a részvétel, valamint erre a lehetőségre kifejezetten hívják fel a figyelmüket a rendezvény lebonyolítása során.

  • 4. Elvárjuk, hogy a rendezvény résztvevői, gólyatábor esetén a gólyák, megfelelően tájékoztatva legyenek arról, hogy kihez tudnak fordulni, amennyiben nem megfelelő bánásmódban van részük továbbá, hogy az illető, akihez fordulnak, a felmerülő problémákat megfelelő módon kezelje, feladatát pedig felelősségteljesen lássa el.

  • 5. Emlékeztetünk továbbá valamennyi hallgatói képviselőt arra, hogy a HÖOK Alapszabály részét képező Etikai Chartában foglaltak ismerete és betartása valamennyi hallgatói képviselőre nézve kötelező érvényű.

Felhívják minden tagintézmény figyelmét, hogy a fentiekben megfogalmazottakat szigorúan tartsák be, és ennek érdekében folyamatosan értékeljék és felügyeljék a gólyatáborok és egyéb hallgatói rendezvények szervezését, valamint lebonyolítását.

Egyben arra kérik a tagintézményeket, hogy gondoskodjanak arról, hogy valamennyi képviselő és gólyatábor szervezésben érintett hallgató megkapja ezt a levelet, ezzel hozzájárulva a rendezvények emberi méltóságot maradéktalanul tiszteletben tartó és biztonságos lebonyolításához. Megjegyezték, a HÖOK Választmánya felülvizsgálja az Etikai Charta jelenlegi állapotát, és országos egyeztetést indít annak fejlesztéséért.

Nemrég lapunk is beszámolt arról, hogy a BME villamosmérnöki karának augusztus 14-e és 17-e között tartott gólyatáborában egészen minősíthetetlenül bántak a gólyákkal: kényszerítették őket, hogy a tűző napon meneteljenek a táborba egy órán át, csak magázódni lehetett, emellett első este a gólyák összes táskáját átvizsgálták, elvették a gyógyszereket, fájdalomcsillapítókat, az éppen az alvókról készítettek képet, majd azt kivetítették a tábor előtt. Az elkobzott gyógyszereket este kellett kérni, ha szükség volt rá, a gólyákat kényszírtették arra is, hogy a táborba vitt ételt kidobják. A biztonsági szolgálat mindenkin kötelező testi motozást is végzett.

Az illetékes tárca egyetért a HÖOK-kal

A gólyatáborokat a hallgatói etikai kódex szerint kell megszervezni – írta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) csütörtöki közleményében. Varga-Bajusz Veronika, a tárca felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára még szerdán egyeztetett a HÖOK vezetésével. Kiemelte: „Az emberi méltóság megsértése bármilyen módon és formában megengedhetetlen”, és a KIM egyetért a HÖOK-kal abban, hogy  a jövőben a gólyák részére szervezett táborokat a megújult hallgatói etikai kódex szerint szervezzék meg. Az államtitkárság támogatásával a szervezők képzésen is részt vesznek minden évben. A tárca a történtek után a BME vezetésétől azonnali írásbeli tájékoztatást kért a gólyatáborban történtekről, és az egyetem által megfogalmazott szabályozási és szervezési módosításokat pedig jóváhagyták.

A kiemelt állami beruházások több száz milliárdos listájának részleteit a Semmelweis Egyetem nyári kerekasztal beszélgetésén ismertette az építési és közlekedési miniszter.