;

Legfőbb Ügyészség;Vadai Ágnes;Polt Péter;Kiss László-ügy;korrupciós botrány;

- Legfőbb Ügyészség szerint Vadai Ágnes nem élt a személyes találkozó lehetőségével

A DK frakcióvezető-helyettese csütörtökön 15 órára kapott időpontot a legfőbb ügyészhez, ahol személyesen akarta megkérdezni, „ki rendelte meg Kiss László polgármester levadászását”. Polt Péter nem fogadta, mert képviselőtársaival a Facebookon élőben akarta közvetíteni a beszélgetést.

A legfőbb ügyész Vadai Ágnes országgyűlési képviselő kérésére egy napon belül időpontot adott a személyes találkozóra. A megadott időpontban Vadai Ágnes a megbeszélést ahhoz a feltételhez kötötte, hogy képviselőtársaival együtt élő adásban közvetítse a találkozón történteket. Erre a legfőbb ügyész nem látott módot - írja szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében a Polt Péter vezette vádhatóság.

A Demokratikus Koalíció közlése szerint Vadai Ágnes a DK frakcióvezető-helyettese ma 15 órára kapott időpontot a legfőbb ügyészhez, hogy személyesen kérdezze meg, „ki rendelte meg Kiss László polgármester levadászását”. A találkozóra Sebián-Petrovszki László és Barkóczi Balázs képviselők is elkísérték, de - mint írják - Polt Péter nem fogadta őket, mert a képviselők a Facebookon élőben akarták közvetíteni a beszélgetést. A legfőbb ügyész több mint egy órát váratta őket, majd szóvivője azt közölte, hogy lejárt Polt Péter munkaideje, nem tudnak találkozni. 

Erre reagált a Legfőbb Ügyészség.

Azt írták, számos lehetőség biztosítja, hogy a legfőbb ügyészt nyilvánosan kérdezzék és bárki közvetlenül képben és hangban kövesse válaszát. Ilyen, az Országgyűlési törvény szabályozta országgyűlési beszámoló bizottsági és plenáris ülésen történő vitája, vagy az azonnali, illetve rendes kérdés feltétele a plenáris üléseken.

Azonba ezeken túlmenően

a legfőbb ügyésznek nincs olyan kötelezettsége, hogy akarata vagy szakmai meggyőződése ellenére országgyűlési képviselővel történő személyes beszélgetését egyoldalúan élőben vagy felvételről közvetítsék. 

Hozzáteszik: ezt az álláspontot az adatvédelmi törvények és az adatvédelmi biztos gyakorlata is alátámasztja. Ilyen beszélgetések közvetítése vagy rögzítése, mivel konkrét folyamatban lévő ügyeket érinthet – ahogy jelen esetben is erről van szó –, veszélyeztethetik az adott büntetőeljárás sikerét, valamint mások személyiségi jogait - hangsúlyozzák.

Az országgyűlési képviselőknek többletjogaik vannak bizonyos adatok megismerésére, ugyanakkor többletkötelezettségük a tudomásukra jutott esetleges bizalmas információk megőrzésére.

- szögezik le.

Felhívják a figyelmet arra, hogy a legfőbb ügyész, valamint a Legfőbb Ügyészség továbbra is fontos kötelezettségének tartja a nyilvánosság és az országgyűlési képviselők tájékoztatását, amely ugyanakkor nem veszélyeztetheti jogszabályokban előírt kötelezettségeinek maradéktalan teljesítését.

Vadai Ágnesnek – hasonlóan bárki más országgyűlési képviselőhöz – továbbra is lehetőséget biztosít a legfőbb ügyész az Országgyűlésen kívüli személyes találkozóra, az említett feltételek mellett. Mindez Vadai Ágnesnek ismételten fel lett ajánlva - zárul a közlemény.

A kiemelt állami beruházások több száz milliárdos listájának részleteit a Semmelweis Egyetem nyári kerekasztal beszélgetésén ismertette az építési és közlekedési miniszter.