Mindig vannak olyan történetek, amelyeket látszólag nem unnak meg a gyerekek, és nap-nap után hallani szeretnének – mondta Csóka Judit klinikai szakpszichológus a mesék kapcsán egy sajtóbeszélgetésen a napokban. Ez a folyamat rendszerint addig tart, amíg a történetben foglalt tanulság be nem épül a gyermek lelki világába. Ha ez megtörténik, akkor tudják az adott mesét „elengedni”.
A beszélgetés apropóját a PPG Trilak dolgozói által a pesterzsébeti Benedek Elek Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézményben, mesehősöket ábrázoló fal elkészítése adta.
A szakember kiemelte a mese kapcsán olyan szeretetkapcsolat alakulhat ki, amelynek n gyógyító hatása van. A mesélés ellazult állapotot hoz, a mese mondó és a hallgató számára egyaránt, ez hasonlít egyfajta meditatív állapothoz. Terápiás csoportokban ennek kapcsán sokszor tapasztalt változás, hogy szinte felfrissülnek a felek.
Az élményt csak fokozza, ha fejből mondunk mesét, az segíti az elmélyülést is. Nem rendkívüli az, hogy ennek mentén terápiás csoportokban baráti kapcsolatok alakulnak ki – tette hozzá.