;

Németország;szélsőjobb;Alternatíva Németországért;AfD;Olaf Scholz;

- Kísértés

Egyre többen emlegetik Németországban a sötét múltat, azt a nácik által uralt időszakot, amely nehezen feldolgozható következményekkel járt a német társadalomra nézve. A vasárnapi türingiai és szászországi tartományi választás után még erősebben merülhet fel a kérdés: ismét sötétség boríthatja be a lelkeket? Különösen aggasztó, hogy a szélsőjobboldali, rasszista Alternatíva Németországért (AfD), amely Türingiában az élen végzett, Szászországban pedig alig maradt le az első helyről, már nem egyszerű protesztpárt. Az AfD-re nem csak azért voksolnak sokan, mert így adják a hagyományos pártok tudtára, hogy valami mást akarnak. Több választó egyenesen úgy véli, az AfD kínálja a legjobb megoldást a gondjaikra. Egy felmérés szerint Türingiában az AfD-re voksolók 52 százaléka meggyőződésből szavazott az AfD-re. Úgy vélik, a szélsőséges pártnak több témában is jobb programja van a többi politikai erőnél. Elsősorban a menekültpolitika, a bűnözés elleni küzdelem, illetve a társadalmi igazságosság tekintetében bíznak az AfD által kínált radikális megoldásokban.

A választás Olaf Scholz koalíciójának súlyos veresége is. S nem csak a szövetségi kormány legnagyobb pártja, az SPD aggódhat: a két koalíciós partner, a Zöldek és a liberálisok drámaian gyengén szerepeltek, az FDP egyik tartományi parlamentbe se tudott bejutni. Mindez kérdéseket vet fel a koalíció jövőjével kapcsolatban. A szociáldemokratáknál pedig egyre többen emlegethetik az amerikai demokraták példáját: azután, hogy Joe Biden bejelentette, mégsem indul a következő elnökválasztáson, a párt új lendületet kapott. Sokan pedzegethetik majd: Scholz helyett más kancellárjelöltet kell találni a jövő évi parlamenti választásra.

A voksolás ismét igazolta, hiába zárkózott fel Kelet-Németország gazdasági szempontból a nyugati országrészhez, az emberek gondolkodásának megváltoztatása már sokkal nehezebb kihívás.

Hosszú menetelés