;

feljelentés;Vitézy Dávid;újraszámlálás;

Szavazatszámlálás június 9-én - Képünk illusztráció

- Szavazatszámlálók ellen tettek feljelentést, mert hamisan nyilatkozhattak Vitézy Dávid fellebbezéséhez

226 szavazatszámláló bizottsági tagi nyilatkozat közül legalább 128 valótlan tényállításokat tartalmazhatott.

A Társaság a Szabadságjogokért közreműködésével feljelentést tett az Átlátszó egy olvasója, miután a Kimittud közadatigénylő-portálon keresztül megszerezték Vitézy Dávid korábbi főpolgármester-jelöltnek az érvénytelen szavazatok újraszámolására vonatkozó beadványát. Az adatokat kielemezve arra jutott, hogy az abban szereplő 226 szavazatszámláló bizottsági tagi nyilatkozat közül legalább 128 valótlan tényállításokat tartalmazhat, mivel ezekben a szavazókörzetekben nem találtak tévesen érvénytelenített szavazólapokat az újraszámlálás alkalmával.

Az Átlátszó ugyanakkor azt is kiderítette, hogy a hamisan nyilatkozó delegáltak jellemzően nem Vitézy Dávid egyesületének emberei, hanem fideszesek voltak. Erre az alapján jutottak, hogy szúrópróbaszerűen felhívtak néhány valótlanul nyilatkozó számlálóbiztost, s ezekből a beszélgetésekből az derült ki, hogy a Fidesztől keresték meg őket a nyilatkozattal, vagy a helyi Fidesz-irodában íratták alá velük a papírt. Volt, aki elolvasás nélkül írt alá, és olyan is, aki elmondása szerint nem emlékszik, hogy aláírt volna ilyesmit.

Az ügyben a lap olvasója a Budapesti Rendőr-főkapitányságnál ismeretlen tettesek ellen tett feljelentést, azzal az indoklással, hogy „mind a választott, mind a megbízott szavazatszámláló bizottsági tagok hivatalos személynek minősültek a nyilatkozatok megtételekor, így ezzel kapcsolatos magatartásukat a hivatalos személyekre irányadó Btk.-beli rendelkezések figyelembevételével szükséges vizsgálni”.

A feljelentő azt akarja, hogy az érintett nyilatkozattevőket a rendőrség hallgassa meg, és vizsgálja meg, „hogy a nyilatkozatok megtétele jóhiszeműen, önkéntes és tájékozott döntés eredményeképpen történt-e meg, vagy éppen ellenkezőleg: kifejezetten rosszhiszeműen, tehát az érintett jobb meggyőződésének ellenére, tudottan valótlan tényeket állítva történt”.

A feljelentés szerint szintén hangsúlyosan vizsgálandó kérdés, hogy a nyilatkozatot tevő érintettekre bárki helyezett-e nyomást, ígért-e nekik előnyt, alkalmazott-e velük szemben kényszert vagy fenyegetést, tekintettel arra, hogy ez felveti a felbujtói magatartás meglétét.

A Belügyminisztérium nem tervezi az iskolák klimatizálását.