;

Tajvan;

- Senkit sem hagyunk az út szélén

A nemzetközi közösség a globális ellátási lánc nélkülözhetetlen partnereként, a szabadság és demokrácia értékeinek védelmében megbízható szövetségesként tekint Tajvanra. A világ csúcskategóriás félvezetőinek több mint 90 százalékát, a mesterséges intelligencia forradalmát hajtó fejlett chipek zömét Tajvanban állítják elő. Tajvan kulcsszerepet játszik a globális ellátási láncban, összefogott uniós partnereivel az európai félvezető gyártási környezet kiépítésére, a csúcstechnológiát képviselő tajvani TSMC cég nemrég létrehozta első németországi chipgyárát.

Az év elején Tajvanon sikeres elnök- és parlamenti választásokat tartottak, ami arra ösztönözte a Kínai Népköztársaságot, hogy fokozza katonai, politikai és gazdasági nyomását. Az ukrajnai és a gázai konfliktusok nyomán a globális vezetők számos két- és többoldalú platformot - köztük a G7, az EU, a NATO és az ASEAN találkozókat - használtak fel arra, hogy hangsúlyozzák a Tajvani-szoroson átívelő béke és stabilitás fenntartásának fontosságát, ellenezzék a Kínai Népköztársaság egyoldalú szándékát a status quo megváltoztatására. Mindazonáltal még nem tettek lépéseket a Kínai Népköztársaság által támasztott kihívások kezelésére vagy Tajvan támogatására az ENSZ rendszerében.

Tavaly óta a Kínai Népköztársaság kampányt indított az „egy Kína elv” és az ENSZ Közgyűlésének 2758. számú határozata összekapcsolására, hogy korlátozza Tajvan nemzetközi mozgásterét. A határozat valójában csak Kína ENSZ-ben való képviseletének kérdésével foglalkozik, nem említi Tajvant, nem mondja ki, hogy az a Kínai Népköztársaság része, és nem tulajdonít a Kínai Népköztársaságnak semmilyen jogot Tajvan képviseletére az ENSZ-ben, valójában semmi köze Tajvanhoz. A Kínai Népköztársaság a határozat félremagyarázásával jogi ürügyet teremt a Tajvannal szembeni katonai, politikai és gazdasági zsarolásra, súlyosan veszélyeztetve a status quo-t, a dél-kelet-ázsiai térség békéjét és stabilitását.

A helyzet komolyságát felismerve az amerikai képviselőház tavaly elfogadta a Tajvani Nemzetközi Szolidaritási Törvényt, és a Kínával foglalkozó, 38 ország és az EU több mint 250 parlamenti képviselőjét tömörítő parlamentközi szövetség (IPAC) idén júliusban a 2758-as határozatról szóló minta-határozat elfogadásával konkrét támogatást nyújtott Tajvannak.

Tajvan és Magyarország az 1990-es években kölcsönösen képviseleteket hozott létre egymás országában, s azóta jelentős eredményeket ért el az üzleti élet, a gazdaság, a beruházások, a kultúra, a tudomány, az oktatás stb. területén, ösztöndíjakat, workshopokat, tanulmányutakat, szakmai gyakorlatokat, tartózkodási lehetőségeket kínál a kétoldalú kapcsolatok és az emberek közötti cserekapcsolatok erősítése céljából. Magyarország a befektetések, az egészségügyi oktatás és az európai turizmus terén Tajvan első számú prioritásává vált. Ugyanakkor Tajvan szeretné megosztani sikeres gazdasági, kulturális és demokratikus tapasztalatait magyar barátaival.

Az ENSZ Közgyűlésének idei témája: „Senkit sem hátrahagyva: közös cselekvés a béke, a fenntartható fejlődés és az emberi méltóság előmozdításáért a jelen és a jövő nemzedékek számára”. A világszervezet és szakosított szervezetei mégis hátrahagyják Tajvant és 23,5 millió lakosát. Tajvan a jó oldalon áll és van mit adnia a világnak. A nemzetközi béke és biztonság fenntartása érdekében arra kérjük a magyar barátainkat, hogy álljanak ki Tajvan mellett, és támogassák érdemi részvételét az ENSZ-rendszerében.

A szerző a magyarországi Tajpej Képviseleti Iroda képviseletvezetője.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.