befektetés;ORFK;Csalók;

Meggondolatlanul soha ne vágjon bele egy mesés hozamot ígérő befektetésbe

- A rendőrség szerint a sürgetés az egyik valószínűbb jele annak, hogy csalók próbálnak hozzájutni a pénzünkhöz

Legyen gyanús a kéretlen befektetési ajánlat!

Nem érkezett bejelentés magyar sértettről az Országos Rendőr-főkapitánysághoz (ORFK) az Ausztriában több befektetőt átvert Agrarvis nevű, a valóságban nem létező cég ügyében, írta érdeklődésünkre a magyar hatóság. Lapunk múlt kedden megjelent számában foglalkoztunk az Agrarvisszal, amely profi honlapjával megtévesztette a befektetni szándékozókat, ám kiderült, a cégnek még irodája sincs, a honlapján megadott címen pedig nem volt elérhető.

A csalók egyik jellemző magatartása a sürgetés. Ha személyesen vagy a honlapon gyors döntésre próbálnak rávenni, akkor érdemes óvatosnak lenni, mert valós cégekre nem jellemző, hogy sürgetnék a vásárlót. Valós befektetési lehetőségek ritkán merülnek fel kéretlenül különösen furcsa időkben. Az irreális, gyors és jelentős haszonnal kecsegtető befektetési lehetőségeket kínáló csalók figyelmeztető jeleit. 

Ha egy ajánlat túl jónak tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, valószínűleg az is.

A webes átverés esetén két kategória létezik: valódi weboldalról készített másolat, illetve valódi weboldal, amelyet azzal a szándékkal hoztak létre, hogy azzal becsapják a jóhiszemű érdeklődőket. "A másolat sokszor megszólalásig hasonlít az eredetihez. Ilyen esetben érdemes ellenőrizni a weboldal domain-címét, illetve a weboldal mögött álló gazdasági társaságot, amelyet általában a »felhasználási feltételekre« kattintva tudunk megtenni. Már az is árulkodó jel, ha ilyen elem nem található az oldalon. Vigyázni kell továbbá a felugró hirdetésekbe ágyazott weboldalakra is. Ajánlott a keresőmotor segítségével felkeresni ezeket az oldalakat” – írta az ORFK.

A valódi weboldalt általában befektetési csalásokhoz használják. Lehet regisztrálni, fizetési műveletek hajthatók végre az oldalon és nyomon is tudjuk követni „vagyonunk gyarapodását”. „Ez sajnos arra ösztönözi a befektetőt, hogy további összeget fektessen be, az elkövetők hamis tájékoztatásokat adnak a sértettnek, aki sok esetben csak akkor jön rá a csalásra, amikor szeretné a profitot realizálni" – figyelmeztet az ORFK. ,,Ekkor az elkövetők különböző kifogásokkal állnak elő, hogy miért nem tudják teljesíteni a kifizetést. Számos esetben a kifizetést – adó- és kezelési költségekre hivatkozva – újabb pénzösszegek befizetéséhez kötik. Azonban ennek teljesítése után sem utalnak pénzt a sértettnek.”

Pénzügyi műveletet megelőzően érdemes véleményeket olvasni az adott weboldalról vagy vállalkozásról, amihez célszerű különböző forrásokat keresni, ezzel minimalizálva az esélyét annak, hogy az elkövetők által írt pozitív – a bizalom erősítését célzó – vélemények alapján hozzunk vagyoni biztonságunkat befolyásoló döntést. További gyanút keltő körülmény, ha a weboldal helytelen, szokatlan magyar szövegezéssel készült. 

Csalás népszerű hívószavakkal

Az osztrák Agrarvis nevű vállalkozás facsemetéket kínált eladásra, azt állítva, hogy aki beszáll a projektbe, hatékonyan segíthet a klímaváltozás negatív hatásainak mérséklésében. A cég a honlapján azt állította, hogy az olcsó facsemeték óriási haszonnal értékesíthetők, amikor erdővé nőtték ki magukat, ráadásul a környezetvédelmi beruházásokra központi támogatást is lehet igényelni.

Ötkor kel, fél 8-ra túl van meditáláson, légzőgyakorlatokon, edzésen és elkészítette a lánya tízóraiját. Kőváry Anett újságíró, áyurvédikus jógaterapeuta sok évig rádiózott, majd teljes élet- és szemléletmódot váltott, s ma már jógaoktatóként, gyászkísérőként dolgozik.