lopás;feljelentés;rászorulók;Integritás Hatóság;

- Integritás Hatóság: 10,2 milliárd forintot loptak el a szegényeknek szánt EU-s pénzből

Az állami szerv az ügyben feljelentést tett. 

Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és pénzmosás, hanyag kezelés és közbeszerzési eljárásban versenyt korlátozó megállapodás miatt feljelentést tesz az Integritás Hatóság miután lezárta vizsgálatát a Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program (RSZTOP) keretében támogatott négy uniós támogatású projekt ügyében - közölte a szervezet.

A vizsgálat során összesen 10,2 milliárd forintos túlárazást állapítottak meg két projektben: ezekben a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) olyan beszállítókkal dolgozott, amelyek extrém módon túlárazott összegben számoltak el egyes alapvető élelmiszertermékeket.

Egyik esetben a szervezet egyetlen nyertessel kötött keretmegállapodást, ezzel esélyt sem adva a versenyújranyitások során a valódi versenynek. A másik projekt esetében a három nyertessel történő keretmegállapodás megkötése után az egyik ajánlattevő érvénytelenné nyilvánítását követően a bennmaradó két másik ajánlattevő egymással vélhetően összejátszva határozta meg a beszerezni kívánt termékek árait az egyes versenyújranyitási eljárások során.

Az Integritás Hatóság azt valószínűsíti, hogy az egyik projekt esetében a Halker Kft. vezette konzorcium 70 százalékkal, azaz bruttó 7,6 milliárd forinttal túlárazva, míg a másik projekt esetében a Káta-Mill Plusz Kft. 37 százalékkal, azaz bruttó 2,6 milliárd forinttal túlárazva károsította meg a rászorulókat. Úgy vélik, ezen cégek felelősek azért, hogy az érintettek 1,4 millió csomaggal, vagyis 38 százalékkal kevesebbet kaphattak.

Ezt jól példázza, hogy az egykilogrammos kiszerelesű kristálycukrot a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által mért bruttó fogyasztói árak majdnem ötszöröséért vásárolta meg az SZGYF, 266 helyett 960 forintos áron. Öt évvel később ezen összeg 1036 forintra kúszott az akkor 262-os átlaggal szemben. 

„Joggal vonja maga után az egész társadalom felháborodását, hogy ezekben a visszaélésekben szerepet játszó emberek azokon nyerészkedtek, akik a legjobban rászorulnak és akik védtelenek – az időseken és a szegényeken. A két cég nevével fémjelzett hálózat gyakorlatilag 10,2 milliárd forintot lopott el a szegényektől. Az ügy ékes példája annak, amit gyakran hangoztatok a nyilvánosság előtt: a hatalommal való visszaélés és a korrupció éppen a legkiszolgáltatottabb társadalmi rétegeket károsítja meg” - fogalmazott az Integritás Hatóság elnöke. Bíró Ferenc hozzátette, valószínűleg sajnos ez az ügy is egy lesz a sok közül, amelyekben mire érdemi előrelépés történik, addigra az elkövetők és az ellopott pénz nyomtalanul eltűnnek, gyakorlatilag következmény nélkül. A négy vizsgált projekt egyébként a támogatások megítélésekor összesen 31,2 milliárd forint támogatást kapott, ebből 85 százalék európai uniós forrás volt. Az érintett projektek megvalósítási időszaka a 2016. október 1. és 2023. december 31. közötti időszakra esett.

Az Integritás Hatóság éppen ezért a következőket valószínűsíti:

  • az egyik projekt nyertes szállítója és a hozzá kapcsolódó társaságok feltehetően nem valós gazdasági tevékenységet számláztak egymás között, és ezzel költségvetési csalást követtek el;

  • a körbeszámlázással ellentételezték a túlárazásból származó bevételeiket, a büntetendő cselekményből származó vagyont és a pénz eredetét pedig elfedték, leplezték;

  • a bevételek ellentételezésére szolgáló, 1,9 milliárd értékű, egymás között körbeszámlázott költségtranzakció mögött nem állt valós gazdasági teljesítés.

Dezinformációs kampány, békepártiság - minden szólam terítékre került a nagy kimosdatásban.