gyász;pszichológia;Philip Zimbardo;

Népszava fotó/Molnár Ádám

- Elhunyt Philip Zimbardo

A pszichológus többek között a kétes hírű stanfordi börtönkísérlettel vált világhírűvé.

2024. október 14-én elhunyt Philip Zimbardo, a világ egyik legelismertebb szociálpszichológusa, a Stanford Egyetem emeritus kutatója - olvasható az általa alapított Hősök Tere Alapítvány Facebookon megjelentetett közleményében. Nevéhez köthető a híres-hírhedt stanfordi börtönkísérlet, amely azt vizsgálta, hogyan tudja egy adott helyzet az egyéni értékrendtől függetlenül megváltoztatni az egyén viselkedését, és hogyan lehet kihozni az emberekből a szadizmust. A kétes hírű kísérletről néhány éve mutatták ki, hogy jó eséllyel meghamistották és az egészet csak megrendezék.

A stanfordi börtönkísérlet után Zimbardo professzor fő kutatási területe az emberi agresszió maradt. A szituáció hatalmát vizsgálta, azt, hogyan és mennyire befolyásolja az emberek viselkedését az, ha sokan vannak egy adott helyzetben.

Magyarország különösen fontos szerepet játszott Zimbardo életében és munkásságában. 

2014-ben Orosz Györgyivel és Halácsy Péterrel megalapította a Hősök Tere Kezdeményezést (ma Hősök Tere Alapítvány), amelynek célja, hogy bátorítson, tudatosságot és tudást adjon ahhoz, hogy az emberek merjenek kiállni és tenni másokért a hétköznapokban. Zimbardo úgy vélte, hogy mindenkiben ott rejlik a hős, és hogy az empátia, a felelősségvállalás és a tudatos cselekvés képes pozitív változásokat elérni a világban. E gondolatok mentén inspirálta a magyar fiatalokat, tanárokat és közösségeket arra, hogy ők is váljanak hétköznapi hősökké - olvasható a Hősök Tere Alapítvány Facebook-posztjában.

2013 októbere és 2020 között, a Hősök Tere Alapítvány kapcsán Zimbardo évente több alkalommal járt Magyarországon és rendszeresen tartott előadásokat, workshopokat, beszélgetéseket, vendége volt különféle összejöveteleknek. Ezeken a rendezvényeken inspirálta a hazai szakembereket és a nagyközönséget egyaránt, és erősítette azt az üzenetet, hogy az egyéni tetteknek hatalmas ereje van, és hogy némi tudatossággal mindenki képes arra, hogy pozitív változást érjen el a környezetében - írja a Hősök Tere Alapítvány. 

Több jelentős könyvet is írt. A Lucifer-hatás: Hogyan és miért válnak a jó emberek gonosszá? című műve betekintést nyújt az emberi viselkedés sötétebb oldalába. A Pszichológia mindenkinek 4 kötete a hétköznapi emberek számára is érthetővé teszi a psziché bonyolult működését, emellett alap műnek számít több ország pszichológiai oktatásában. Az idő-paradoxon: Hasznosítsd újra a tegnapot, élvezd a mát, és légy úrrá a holnapon! a különböző időperspektívák hatását vizsgálja a boldogság és a sikeresség megélésére. 

„Izgalmas témákról beszélgethetünk, miközben sokat tanulhatunk nem csak az online világról, hanem saját magunkról is” – Horváth Ria játéka segít abban, hogy tudatosabban használjuk eszközeinket.