Oroszország nem fogja hagyni, hogy Ukrajna nukleáris fegyvert hozzon létre - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor pénteken a BRICS-országok sajtóorgánumainak vezetőit fogadta Moszkvában.
Elmondta, hogy Oroszország képes nyomon követni, ha a britek vagy valaki más atomfegyvereket adna át Kijevnek. Rámutatott, hogy a modern világban nem nehéz atomfegyvert létrehozni, de hangot adott álláspontjának, miszerint "a mai Ukrajna számára ez nem olyan egyszerű".
"Minden ilyen irányú lépésre megfelelő reagálás lesz a válaszunk" - figyelmeztetett az orosz elnök.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek azt a kijelentését, miszerint Ukrajnának vagy NATO-tagnak kell lennie, vagy nukleáris fegyverek létrehozására kell törekednie, újabb provokációnak minősítette. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteki isztambuli sajtóértekezletén eközben "őrülteknek" nevezte az ukrán vezetés tagjait nukleáris ambícióik miatt, és azt hangoztatta, hogy "ebből semmi nem lesz, soha és semmilyen körülmények között".
Ukrajna egyébként nem gondolkodik atomfegyver fejlesztésén, és a legutóbbi jelentésekben a kérdés kapcsán inkorrekt módon értelmezték Zelenszkij kijelentését – közölte pénteken az ukrán elnöki hivatal vezetője.
„Nem gondoltunk atomfegyverekre, ezt elutasítjuk” – szögezte le Andrij Jermak.
Putyin azt állítja, hogy Oroszország az ukrajnai konfliktusnak a lehető mielőbbi lezárásában érdekelt. Moszkva tárgyalna Kijevvel, de csak akkor, ha ezekhez a 2022 tavaszán Isztambulban parafált dokumentumot veszik alapul. Szerinte Nyugaton megértették, hogy Oroszországot nem lehet legyőzni, és azt állította, hogy Moszkva hosszú távú békét akar.
"Hosszú távú, fenntartható és tartós béke feltételeire van szükségünk, amelyek egyenlő biztonságot nyújtanak e nehéz folyamat minden résztvevőjének" - mondta Putyin.
Az orosz elnök emellett bejelentette, hogy nem utazik el a G20-csoport novemberi brazíliai csúcstalálkozójára. Kitért arra is, hogy a Nemzeti Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki az orosz elnök ellen ukrán gyerekek Oroszországba történt deportálása miatt. Megjegyezte, hogy a ICC joghatósága nem egyetemes, és a határozatait könnyen ki lehet játszani.
Putyin kifejezte Oroszország készségét arra, hogy részt vegyen az Izrael és az Irán közötti konfliktus rendezésében, ha az érintett felek ebben érdekeltek. Úgy vélekedett: az Egyesült Államoknak el kellene gondolkodnia azon, hogy az Oroszország elleni szankciók negatívan hatnak a dollárra, valamint hogy a Kína fejlődésének fékezésére irányuló kísérlet negatívan hat magára az amerikai gazdaságra. Okfejtése szerint Oroszország nem törekszik a világ átrendezésére, az új hatalmi központok kialakulása természetes folyamat.