Szlovákia;orvosok;béremelés;felmondás;

Voksát leadó orvos Kassán a 2023. szeptember 30-i parlamenti választáson

- Több ezer orvos készül felmondani Szlovákiában a késlekedő béremelés miatt

Remélik, hogy Robert Fico kormánya megteszi a szükséges lépéseket. Szlovákiában az orvosok átlagbére jelenleg csaknem 4900 euró, átszámítva csaknem 2 millió forint, több mint háromszorosa az átlagbérnek.

Szlovákiában mintegy 2700 orvos kezdte beadni felmondását kedden az orvosokat érintő éves bérkorrekció lassuló üteme miatt – jelentette a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség az orvosi szakszervezetre (LOZ) hivatkozva.

Ma elkezdtük az orvosok felmondásainak kézbesítését, Szlovákia-szerte ez 33-34 kórházat érint,

a felmondások száma jelenleg 2713-nál tart

 – jelentette be Peter Visolajsky, a LOZ elnöke. Kifejtette: a mai naptól pereg a felmondásukat benyújtó orvosok kéthónapos felmondási ideje, s bíznak benne, hogy ezen idő alatt Robert Fico pozsonyi kormánya olyan lépéseket tesz, amelyek a felmondási hullám leállásához vezetnek.

A szlovák orvosszakszervezet legfőbb követelése „az ágazatban uralkodó viszonyok rendezése”, illetve legfőképpen az, hogy a kabinet tartsa be annak a megállapodásnak a pontjait, amelyet a LOZ még az előző kormányzattal kötött 2022-ben. Ennek súlyponti eleme az orvosok béreinek rendszeres éves korrekciója, ennek alapján az orvosok jövőre 9,7 százalékos bérkiigazítást kapnának.

A pozsonyi kormány által terjesztett és a törvényhozás által néhány hete elfogadott költségvetési konszolidációs csomag azonban az előző kormánnyal aláírt memorandumban szereplőnél lassabb ütemű, 3 százalékos béremeléssel számol az orvosok számára. Ezt az emelést az egészségügyi tárca később egy kompromisszumos javaslat alapján 6,4 százalékra emelte.

Robert Fico kormánya a költségvetés konszolidációját célzó – 2,7 milliárd eurót (mintegy 1000 milliárd forint) kitevő – intézkedéscsomagját azzal indokolta, hogy az idő előtt távozó előző centrista-liberális kormány „tarthatatlan állapotokat” hagyott hátra a közigazgatásban.

A szlovák orvosi szakszervezet egy olyan állásfoglalást is szeretne, amelyben a pozsonyi kormány kötelezi magát, hogy a jövőben nem számol az állami kórházak részvénytársasággá alakításával.

Ez utóbbi egy olyan konszolidációs intézkedés lenne, amely már több alkalommal is felmerült, de mindeddig nem valósult meg.

A szakszervezet nyomásgyakorló akciójára reagálva a szlovák egészségügyi tárca vezetője, Kamil Sasko szerdára egyeztetést hívott össze az érintett kórházak vezetőivel, és közölte, hogy készen áll folytatni a tárgyalásokat a szakszervezettel egy olyan tervről, amely konkrét lépéseken keresztül elvezetne az egészségügy helyzetének javításához, de nincs lehetősége a bérkorrekció kompromisszumos arányának további módosítására.

Szlovákiában az orvosok átlagbére jelenleg közel 4900 euró (átszámítva csaknem 2 millió forint), ez több mint háromszorosa a szlovákiai átlagbérnek. Ez az arány a térségbeli országok közül Szlovákiában a legmagasabb. A szlovák egészségügyi tárca által javasolt kompromisszumos – 6,4 százalékos – bérkiigazítás átlagban havi 300 eurós (mintegy 120 ezer forint) többletet jelentene.

Szlovákiában az orvosi szakszervezet hasonló tiltakozó akciói nem számítanak ritkaságnak. Legutóbb pontosan két évvel ezelőtt, Eduard Heger ügyvezető kormánya idején volt példa tömeges felmondásra az orvosszakmában. Akkor 2100 orvos adta be felmondását, aminek utójátéka az volt, hogy a felmondási idő lejárta előtt a kormány és a szakszervezet megegyezett az utóbbi követeléseiről. Egyebek mellett ennek a memorandumnak a betartását követeli most a szakszervezet.

Számtalan olyan problémát azonosított a Vatikán gyermekvédelmi bizottsága, amely megnehezíti az ügyek feltárását.