Országgyűlés;Szent Korona;vitrin;

Kövér László, az Országgyűlés elnöke 2017-ben a Szent Korona előtt vendégével, Mars Di Bartolomeóval, a luxemburgi képviselőház akkori elnökével

- A korábbi vételár több mint kétszereséért vásárolt új vitrint a Szent Koronának az Országgyűlés Hivatala

Karácsonyra fel is szerelik.

Gyorsított eljárással már meg is vásárolták az új, előírt hőmérsékletet és páratartalmat biztosítani tudó koronatároló vitrint az Országházba. Az Országgyűlés Hivatala egyetlen céget, a korábbi vitrint gyártó német Glasbau Hahn GmbH-t hívta meg a felhívás nélküli tárgyalásos eljárásra. Nem sokáig alkudoztak, hiszen november 4-én már alá is írták a beszerzésről szóló szerződést.

A szerződés értelmében a Szent Korona és egyes koronázási jelvények (jogar, országalma, kard) tárolására alkalmas vitrin – beleértve annak minden alkatrészét, tartozékát, a szükséges szoftver használatának jogát is – szállítását, telepítését, üzembe helyezését, valamint a tízfős kezelőszemélyzet oktatását, az elektromos üzemű részegységek (hőmérséklet szabályozó rendszer, páratartalom ellenőrző rendszer, hidraulikus emelők és világítás) karbantartását két évig mindösszesen 151 285 euróért, azaz mai árfolyamon 61 435 325 forintért vállalta a német gyártó.

A megállapodás értelmében a szerződés aláírásától számított kilenc héten belül a helyszínre szállítják és fel is szerelik a vitrint, amelyet először egy 72 órás próbaüzemmel tesztelik és csak utána helyezik bele a koronát és koronázási jelvényeket.

A Glasbau a jótállás kétéves időtartama alatt teljes körű karbantartási szolgáltatást nyújt, amelynek keretében legalább évente 1 alkalommal köteles ellenőrizni a vitrin működését. A rendszeres karbantartás magában foglalja az összes, a működőképességhez és garancia-fenntartáshoz szükséges tevékenység elvégzését és anyagok beépítését. Ez alatt az időszak alatt a gyártó feladata a különleges tároló üzemképességének biztosítása. Ez azért is fontos, mert a jelenlegi cserére szorult 800 kilós, nitrogénnel töltött, golyóálló és földrengésbiztos vitrint az elmúlt években többször is javítani kellett: 2007-ben 9,5 millióért „állapotmegóvó” munkákat végeztek, 2008-ban 28,74 millióért, majd 2011-ben újabb 27,76 millió forintért újították fel a klímaszabályozó egységet, 2018-ban 9,34 millióért javították, majd 2019-ben a nitrogéngenerátort cserélték 8,34 millió forintért.

A Szent Koronát és a koronázásai jelvényeket 2000. január 1-jén, az első Orbán-kormány idején helyezték át a Magyar Nemzeti Múzeumból a Parlament kupolacsarnokába, ahol egy különleges üvegtárlóban állították ki. 

Akkor tűnt fel a nyilvános politikai színtéren Habony Árpád, Orbán Viktor különleges státuszú tanácsadója, aki akkor koronaőri minőségében dicsérte a vitrint, amelyhez fogható legfeljebb Angliában van.

Idén augusztus végén azonban észrevették, hogy a golyóálló üveg tárló felső részén a hőmérséklet több esetben is meghaladta a maximális 22 Celsius fokot, a vitrin beépített hűtőrendszere és annak vezérlése ugyanis meghibásodott. Az előírt értékek betartása hűtés nélkül nem biztosítható, ami a műtárgyak károsodását okozhatja.

A gyártó ugyan vállalta volna a javítását, de ahhoz Frankfurtba kellett volna szállítani a vitrint, legalább 8-10 hétig tartott volna a munka és nem lett volna olcsó. A Szent Korona Testület – tagjai közt az állam- és kormányfővel – úgy döntött, hogy inkább újat vesznek a „Szent Korona és a koronázási jelvények elhelyezésére, őrzésére, kezelésére vonatkozó feltételeknek és egyedi előírásoknak való hosszú távú, megnyugtató megfelelés érdekében”.

Az október 22-én kelt határozat alapján október végén az Országgyűlés Hivatala – a Közbeszerzési Hatóság elnökétől kapott felmentés alapján – elindította a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást, amelyre egyetlen ajánlattevőként a Glasbau Hahn GmbH-t hívták meg és november 4-én már alá is írták a szerződést. Az első 1999-es kontraktusban szereplő 28 millió forintos vételárnak több mint a dupláját fizetik a német cégnek.

Habony Árpád nem csupán koronaőrként tüsténkedett a vitrin körül. A korona átszállítására, a műtárgyvédelmi és biztonságtechnikai feladatokra kiírt pályázatot a vitrint gyártó Glasbau Hahn GmbH-val osztozva a Museumsystems Kft. nyerte el, amelynek 1998 és 2003 között Habony résztulajdonosa volt. A tároló állagmegóvási munkáját pedig egyszer testvérének, Habony Máriának a résztulajdonában lévő Brand Lab Kft.-t bízták.

Vasárnap még bokáig ért a víz, a négy méter hosszú, több mint 300 kilogrammos csőszálat szállító teherkocsi pedig váratlanul lerobbant.