Budapesten sok helyen értelmét veszíti az inkumbens, azaz pozícióban lévő egyéni képviselő fogalma. Azzal ugyanis, hogy a Fidesz 18-ról 16-ra csökkenti a fővárosban megválasztható képviselők számát, és a választókerületek határait is jelentősen átalakítja, jó néhány 2022-ben mandátumot szerzett ellenzéki politikus rá sem ismer majd eddigi körzetére.
Az új fővárosi választókerületi határok a közigazgatási kerületek határait vágják össze-vissza, keresztbe-hosszába, valójában minden természetes logika nélkül – tiltakozott többek között Gyurcsány Ferenc is. A DK elnöke megemlítette, hogy a XI. kerületet négy részre fogják osztani: Újbudának nem lesz önálló országgyűlési képviselője. Ahogyan Újpestnek vagy például a XVIII. kerületnek sem.
A Fővárosi Közgyűlés elé viszi a választási törvény módosítását a DKLászló Róbert, a Political Capital választási szakértője elemzésében nem kalkulált mellékhatásnak minősítette, hogy a fővárosban a Tisza Párttal folytatott tárgyalás során a már megválasztott ellenzéki képviselők kevésbé tudnak majd azzal érvelni, ők jól beágyazottak a kerületükben, ezért a Tiszának is érdeke lenne támogatni őket.
– Egészen biztos, hogy egy demokráciában nem ilyen módon szokták átalakítani a választókerületek határait – utalt Győri Gábor, a Policy Solutions vezető elemzője lapunknak nyilatkozva arra, hogy a Fidesz az erről szóló javaslatot egyeztetés nélkül, puccsszerű eljárással vitte a parlament igazságügyi bizottsága elé. Ahhoz, hogy az ellenzéknek 2026-ban esélye legyen leváltani a kormányt, Budapesten és Pest megyében mindenképpen tarolnia kell a választáson – hangsúlyozta Győri Gábor, aki ebből a szempontból másodlagos kérdésnek tartja, hogy hol húzódnak a körzethatárok és az adott választókerületben kit tekintünk inkumbens képviselőnek.
Ott vágnak, ahol nem kellene, egy budapesti szavazó voksa ezután kevesebbet fog érni egy vidékiénél a parlamenti választásonHorn Gábor, a Republikon Alapítvány vezetője emlékeztetett arra, hogy az eddigi 18 fővárosi választókerületből 17-ben ellenzéki politikust választottak egyéni képviselővé. Az, hogy a határok átírása miatt nem lehet egyértelműen megmondani, a különböző körzetekben ki számít inkumbensnek, bonyolítja ugyan a helyzetet, de nem ez a legfőbb probléma. Hanem az, hogy a Tisza Párt – amennyire Magyar Péterék mozgását követni lehet – nem akar velük együttműködni.
– Ha nem változik a Tisza Párt álláspontja, így végül a Fidesszel szemben a 2022-ben megválasztott ellenzéki képviselők és a tiszás jelöltek is külön-külön indulnak, akkor ez bizonyosan a Fidesznek kedvez
– mondta Horn Gábor. A jelenlegi parlamenti ellenzéki pártok még meggyengülve, szétszórtan is képesek viszonylag jó eredményeket, 10-15 százalékot, vagy annál is többet elérni a fővárosban, „akár akarja a Tisza, akár nem”. Ha nem születik valamifajta megállapodás, akkor borítékolható a Fidesz győzelme. Ha viszont születik, akkor a körzethatároktól függetlenül borítékolható a közös ellenzéki jelölt győzelme. Budapesten nagy az ellenzék fölénye.
– Ezzel együtt végtelen politikai aljasság, amit a Fidesz művel
– jelentette ki Horn Gábor. Nem véletlen, hogy a mai választókerületi határok – bár most is akadnak kivételek – többé-kevésbé lefedik a közigazgatási határokat. A kormánypárt javaslata nem felel meg annak az alapvető követelménynek sem, hogy arányos legyen a választás, minden szavazat ugyanannyit érjen.
A Fidesz vidéken a számára kedvező körzetekhez egyáltalán nem nyúl hozzá, a fővárosban szétveri a körzethatárokat. A kormánypárt nem csupán közjogi értelemben, hanem a fejekben is létező identitásokat vesz semmibe: hiszen az létező identitás, hogy valaki újbudai, erzsébetvárosi vagy óbudai. A Fidesz célja – állította Horn Gábor – a bajkeverés. Az, amit látunk, klasszikus gerrymandering:
manipuláció a választókerületi határokkal, azok politikai érdekből történő csalárd átalakítása.