Lapunk is megírta, hogy az ukrán légierő közlése szerint Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki az asztraháni terület déli részéről Ukrajna felé csütörtök reggel.
Azóta nyugati tisztviselők ellenőrizték ezt az információt, és arra jutottak, hamis volt. Két illetékes neve elhallgatását kérve a Reutersnek kijelentette, Oroszország nem használt interkontinentális ballisztikus rakétát az ukrajnai Dnyipro városa elleni csütörtöki támadás alkalmával. Ezzel ellentmondtak a korábbi ukrán beszámolónak.
A tisztviselők mindemellett megjegyezték, hogy állításuk egyelőre kezdeti elemzésen alapul, és nem zárták ki kategorikusan annak a lehetőségét, hogy ez a megállapítás később megváltozhat. Ezzel egybehangzóan mindenesetre egy amerikai illetékes szintén arról beszélt, hogy Oroszország egy közepes hatótávolságú rakétát lőtt ki Ukrajnára, nem pedig egy interkontinentális ballisztikus rakétát.
Időközben Vlagyimir Putyin orosz elnök is bejelentkezett. Azt mondta, Oroszország egy közepes hatótávú ballisztikus rakétát lőtt ki egy ukrán katonai létesítményre, válaszul a közelmúltban nagy hatótávolságú nyugati fegyverekkel történt ukrán támadásokra. Az orosz vezető szerint Moszkva teszt jelleggel vetette be az eszközt, mivel Ukrajna szerinte korábbi akcióival egy regionális konfliktus globális elemeit használta.
„Az amerikai és brit nagy hatótávolságú fegyverek bevetésére reagálva az orosz fegyveres erők ez év november 21-én kombinált csapást mértek Ukrajna hadiipari komplexumának egyik létesítményére”
- fogalmazott Putyin. A kilőtt rakéta Oroszország hiperszonikus rakétarendszerének részét képezi, mindemellett az orosz elnök leszögezte, hogy a rakéta atomtöltetet nem tartalmazott. „Harci körülmények között egyebek mellett az egyik legújabb orosz közepes hatótávolságú rakétarendszert teszteltük. Jelen esetben egy ballisztikus rakétát egy atommentes hiperszonikus berendezéssel” - mondta.
Vlagyimir Putyin végezetül arra figyelmeztetett, hogy Moszkva csapást mérhet bármely ország katonai létesítményeire, amelynek fegyvereit Oroszország ellen használták.
Moszkva értesítette Washingtont
Jójárt Krisztián biztonságpolitikai szakértő a Népszavának elmondta, hogy az Oresnyik néven említett közepes hatótávolságú fegyver nukleáris robbanótöltetek hordozására alkalmas, azaz tesztelése stratégiai fenyegetésnek minősül. Moszkva a kilövés előtt forródróton értesítette Washingtont a robbanótöltetek nélküli bevetésről. (H. Gy.)