ENSZ;családon belüli erőszak;nők elleni erőszak;nők helyzete;

Tüntetés a nők védelméért és jogaiért a Hősök terén, 2020-ban

- Minden tizedik percben meghal egy nő családon belüli erőszak miatt a világon

Az ENSZ jelentése szerint 2023-ban világszerte 85 ezer nőt és lányt öltek szándékosan. Ezeknek a gyilkosságoknak a 60 százalékát partner vagy családtag követte el. 

Naponta 140 nő és lány hal meg világszerte a partnere vagy közeli hozzátartozója keze által, derül ki az ENSZ nemek közötti egyenlőségért küzdő szervezetének (UN Women) friss jelentéséből, amelyről a The Guardian számolt be. 

A jelentést a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján tették közzé. Az adatok szerint 2023-ban világszerte 85 ezer nőt és lányt öltek szándékosan, ezek 60 százalékát (51 100-at) partner vagy családtag követte el. Az ENSZ becslései szerint mindez azt jelenti, hogy átlagosan minden 10. percben megöltek egy nőt vagy lányt.

Az adatok azt mutatják, hogy globálisan a legveszélyesebb hely egy nő számára az otthona, ahol többségük férfiak keze által hal meg. Az ENSZ szerint a valóságban ráadásul a számok lesújtóbbak lehetnek, hiszen nem minden halálesetet rögzítenek, vagy tartanak nyilván nők ellen elkövetett gyilkosságként, sok helyen nem hozzáférhetőek az adatok.

A nőket áldozatul ejtő gyilkosságok száma összességében csökkent a 2022-es adatokhoz képest (89 ezer fő), ugyanakkor a partnerek és családtagok által elkövetett emberölések száma emelkedett. Az intim és partneri kapcsolaton alapuló nőgyilkosságok aránya tavaly Afrikában volt a legmagasabb (21 700 eset), ezt követte Amerika, majd Óceánia. Európában és Amerikában a legtöbb családon belül meggyilkolt nő (64 százalék, illetve 58 százalék) intim partner áldozata lett, míg a világ más részein a családtagok voltak az elsődleges elkövetők.

Rendőrségi források szerint nagyon gyakoriak az átvezénylések és kevés az utánpótlás, egyes területeken már halőröket is bevetettek a járőrözéshez.