Dél-Korea;Szöul;szükségállapot;hadiállapot;

- Szükségállapot Dél-Koreában: a parlamenti képviselők blokkolják az elnök lépését, tömegek tiltakoznak a szöuli törvényhozás épülete előtt

Az ellenzék vezetője szerint a szükségállapot érvénytelen, a törvényhozók a parlamentben blokkolják a katonai jogrendet. 

A dél-koreai parlament megszavazta a Jun Szogjol elnök által kihirdetett katonai jogrend eltörlését – írja a BBC.

Mint beszámoltunk, az államfő helyi idő szerint kedd este a YTN televízió élőben közvetített műsorában, arra hivatkozva, hogy fel akarja számolni a kormányzati munkát bénító, „szégyentelenül Észak-Korea-párti” erőket.

Jun Szogjol kijelentette, hogy nem volt más választása, mint ehhez az eszközhöz nyúlni a szabad és alkotmányos államrend fenntartása végett, mondván, hogy az ellenzéki pártok rabul ejtették a parlamentáris döntéshozatali folyamatot, ezzel válságba taszítva az országot – írta az MTI.

Az államfő döntése mögött belpolitikai okok is állhatnak, ugyanis az államfő nem tudja a javaslatait átnyomni a parlamentben többséggel rendelkező ellenzék miatt. Jun Szogjol a bejelentésében az ellenzék kezdeményezésére utalt, amellyel fel akarják menteni tisztségéből az ország több magas rangú ügyészét, és elutasítják a kormányzat által beterjesztett költségvetési tervezetet.

A bejelentés hírére a dél-koreai won 2016-os mélypontra zuhant a dollárral szemben – írta a Reuters. A szöuli törvényhozás bejáratát lezárták, és noha betiltottak minden politikai tevékenységet, beleértve a tüntetéseket, demonstrációk vannak a törvényhozás épülete előtt. 

Dél-Korea fő ellenzéki pártja, a parlamentben többséggel rendelkező Demokrata Párt elszólította valamennyi képviselőjét, hogy gyűljön össze a törvényhozás épületében. A törvényhozók azóta megszavazták az elnök lépésének blokkolását, miután mind a kormánypárt, mind az ellenzék fogadkozott, hogy akadályozni fogják a kihirdetést. Li Dzsemjung, az ellenzék vezetője kijelentette: aki az elnök és a parancsnokok utasítására cselekszik, megszegi a törvényt, mivel a szükségállapot érvénytelen.

Reagált a szöuli magyar nagykövetség

"December 3-án szükségállapotot hirdetett a dél-koreai elnök. A döntés belpolitikai vonatkozású, konkrét fenyegetettséget az itt tartózkodó magyar állampolgárokra nem jelent, ugyanakkor tüntetések a város különböző pontjain előfordulhatnak" - közölte magyar idő szerint kedden késő délután Magyarország szöuli nagykövetsége a Facebookon.

Azt írták, hogy egyelőre olyan intézkedés (pl. kijárási tilalom), ami érintheti az országban tartózkodó magyarokat, nem várható. Mindezek mellet azt kérik tőlük, hogy kerüljék a tömegrendezvényeket és kövessék a hivatalos forrásokból származó információkat.

Korlátozzák a médiát és a gyülekezési jogot, a cél az államfő szerint az ország megvédése a kommunista erőktől.