Mintegy 180 embert öltek meg a hétvégén Haitin, közölte a karib-térségi ország miniszterelnöki hivatala az Emberi Jogok Nemzeti Védelmi Hálózatának (RNDDH) jelentése után - írja a Reuters.
Az RNDDH vasárnap azt közölte, hogy legalább 110 embert öltek meg a hétvégén a haiti főváros, Port-au-Prince nyomornegyedében, miután egy bandavezér idős embereket azzal gyanúsított meg, hogy boszorkánysággal okozták gyermeke betegségét és halálát, írta meg az MTI.
A jogvédő csoport szerint valamennyi áldozat 60 év feletti volt. Azt is közölték, hogy a halálos áldozatok száma ennél is magasabb lehet. A szemtanúk elmondása szerint „megcsonkított holttesteket égettek el az utcákon, köztük több fiatal személyt, akiket akkor öltek le, amikor megpróbálták megmenteni a lakókat”.
A tömeges emberölést a Wharf Jeremie banda vezére, Monel „Mikano” Felix rendelte el, miután gyermeke megbetegedett - közölte az RNDDH. A vezér tanácsot kért egy vudu paptól, aki azzal vádolta a környéken élő idős embereket, hogy boszorkánysággal ártottak a gyermeknek. A banda tagjai pénteken legalább 60, szombaton pedig 50 embert öltek meg bozótvágó késekkel szervezet szerint.
Felixnek 2022-ben megtiltották a szomszédos Dominikai Köztársaságba való belépést, az ENSZ októberi becslése szerint Felix bandája mintegy 300 főt számlál. A főváros egy másik negyedében, La Saline-ban 2018 novemberében legalább 71 civilt mészároltak le, és több száz házat felgyújtottak.
„Átlépték a vörös vonalat”
- írja a Reuters a miniszterelnöki hivatal közleménye alapján. Hozzátették: minden erővel azon lesznek, hogy „felkutassák és megsemmisítsék” a felelősöket, köztük a támadás kitervelésével vádolt bandavezért.
A politikai belharcok miatt a kormánynak nehézséget okoz a fegyveres bandák növekvő hatalmának megfékezése a fővárosban és környékén. A haiti hatóságok 2022-ben nemzetközi biztonsági támogatást kértek a helyi rendőrség számára, de az ENSZ által 2023-ban jóváhagyott - önkéntes hozzájárulásokon alapuló - misszió csak részben települt ki, és erősen forráshiányos. A haiti vezetők azóta azt kérték, hogy a missziót alakítsák át ENSZ-békefenntartó erővé, hogy biztosítsák a jobb ellátást, de a terv nem valósult meg Kína és Oroszország ellenállása miatt a Biztonsági Tanácsban.