Koltai Róbert;Jordán Tamás;Pinceszínház;Kaposvári Csiky Gergely Színház;

- „Amikor jogok hiányában veszélyeztetve van minden és mindenki, akkor a művésznek is ki kell állni” –rendhagyó szövegösszemondó-próba Jordánnal és Koltaival

A rengeteg filmes és színpadi szerepet maga mögött tudó, számtalan díjjal kitüntetett közönségkedvenc páros, Koltai Róbert és Jordán Tamás közös produkcióra készül. Az semmi – ezt hallgasd meg! címmel két születésnapi előadásuk lesz a Pinceszínházban.

A színészek olyanok, mint a játékba belefeledkező gyermekek. Van egyfajta képességük, hogy teljesen elvesszenek egy olyan, általuk érzékelt létezésben, ami számunkra láthatatlan lenne, ha ők nem közvetítenék felénk. Pedig a valóságon túli, idealizált világ tudata szükséges ahhoz, hogy mi, földi halandók úgy érezhessük, velünk is mindaz megtörténhet, amit csak elképzelünk. Csakis ezzel, a tudatalattinkban patakként megbúvó hittel érdemes és lehetséges belefolyatni elménket a lét olykor cseppet sem gyönyörűséges, áradó folyamába.

Ez jutott eszembe, amikor a próbára beülve néztem és hallgattam a két színművészikon sztoripingpongját. Ültek a pódiumon álló, kávéházi kerek asztalnál, egymás mellett, lazán, mint az olyan párok, akik ismerik a társuk minden rezdülését, amire adott válaszukat pedig a másikuk tudja azelőtt, amint az megtörténne. Nagy bölények, mondták volna rájuk a rég az égbe költözött kollégáik, talán ők az utolsók, gondoltam, miközben remekül szórakoztam a poénjaikon. Művészek ők, a filmvászon és a színpadok ikonjai, akik szórakoztatni is képesek, és talán igazat adnak Karinthy Frigyesnek, aki így ír erről a Nihil című versében: „Mert az a fontos, hogy figyeljenek/ Az emberek és jól érezzék magukat.”

Az eredetileg a Műszaki Egyetem mérnöki karán geodétaként végzett Jordán Tamás és Koltai Róbert a barátságukat 1968-tól datálják, tehát ötvenhat éve vannak egymás mellett jóban-rosszban, és játszanak együtt, amikor csak lehetőségük adódik rá. Mint például most, a születésnapjaik alkalmából is.

A temetőktől sokan tartanak, talán mert kivetítik ezekre a helyekre a saját halálfélelmüket, és itt tudatosul bennük saját halandóságuk. Pedig egy sírkert is lehet megkapóan szép, kellemes környezet, mint a Salgótarjáni utcai zsidó temető a VIII. kerületben, ahol képriportunk készült. Jó ide kisétálni, leülni egy padra, figyelni, ahogyan a természet visszafoglalja saját tereit, az elmúlás szomorúsága helyett az örök körforgás megnyugtató üzenetét suttogva. Nézni a mindent befutó borostyánindákat, akárcsak az emlékezés fehér köveit, melyeket a zsidó szokás szerint a látogatók virág helyett helyeznek a sírokra, hiszen a virág elporlad, a kő pedig megmarad, a történelem viharait is túlélve.