Svájc;atombunker;óvóhely;

- Svájc korszerűsíti az atombunkereit

Nem háborúra készülnek, de biztosítani akarják az óvóhely-hálózat működőképességét.

Svájc modernizálni kívánja elöregedő nukleáris óvóhely-hálózatát, amelyre egyre inkább stratégiai előnyként tekintenek a semleges országban a fokozódó globális bizonytalanság idején, különösen Oroszország ukrajnai inváziója óta – írja a Reuters. 

Egy 1963-as törvénynek köszönhetően Svájc már most előrébb jár ezen a téren, mint Németország. A 9 millió svájcinak – beleértve a külföldieket és a menekülteket is – garantált helye van egy olyan bunkerben, amely védett a bombáktól és a nukleáris sugárzástól. „Az elkövetkező években a (svájci) szövetség meg kíván szüntetni néhány jelenlegi szabály alóli kivételt, és korszerűsíteni akar néhány régebbi óvóhelyet” – mondta Louis-Henri Delarageaz, Vaud kanton polgári védelmi parancsnoka a Reutersnek. 

A kormány októberben konzultációkat indított a svájciak „fegyveres konfliktus esetén való ellenálló képességének” biztosítása érdekében, és 220 millió svájci frankot (közel 96 milliárd forint) tervez fordítani a régi óvóhelyek korszerűsítésére.

„Ez nem azt jelenti, hogy konfliktusra készülünk, de van egy óvóhely-hálózatunk, amelyet fenn kell tartanunk, és biztosítani kell, hogy működőképesek legyenek”

– hangsúlyozta a tisztségviselő. Hozzátette, hivatalába rengeteg telefonhívás érkezett aggódó lakosoktól az óvóhelyekkel kapcsolatban, miután Oroszország 2022-ben megszállta Ukrajnát. „Hirtelen... valóban rendkívül keresettek lettünk. Az emberek tudni akarták, hol vannak az óvóhelyek, hol van az én helyem, készen áll-e az óvóhelyem?” – mesélte, megjegyezve, hogy a francia állampolgárok helyigényeit el kellett utasítaniuk. Azt hangoztatta, hogy Svájcban előrelátóan gondolkodnak, és annak a latin mondásnak a szellemében járnak el, amely szerint aki békét akar, annak a háborúra kell készülnie. Míg a legtöbb svájci magánóvóhellyel rendelkezik, sokan a közösségi bunkerekre támaszkodnak.

Svájc 1815 óta – amióta semlegessé vált – kimaradt a külföldi háborúkból. A 18. században azonban Franciaország megszállta, míg a második világháború idején légicsapások érték. 

Pénteken nagyszabású orosz rakétatámadás érte Ukrajnát. Az ukrán légvédelem két rakétát lelőtt Kárpátalja területén is.