Minél többet néz valaki magyar futballt, annál valószínűbb, hogy fideszes – tárta fel az IDEA Intézet felmérése. Molnár Péter vezető elemző állítja: önmagában azért, mert a miniszterelnök megszállottja a labdarúgásnak, a kormány nem költene rá irtózatosan sok pénzt.
– A mondás szerint 10 millió szövetségi kapitány országa vagyunk, azaz nálunk mindenkit foglalkoztat a futball. Az adatok ellenben azt igazolják, hogy ez nem így van. A többséget egyáltalán nem érdekli a magyar bajnokság, az emberek több mint harmada a válogatott meccseit se nézi. A társadalom másik jelentős részének érdeklődését viszont nagyon is leköti a foci: mintegy 3-3,5 milliós tömegről van szó – számolt be az IDEA Intézet országos reprezentatív kérdőíves kutatásának eredményéről Molnár Péter vezető elemző.
Lapunk kérdésére, egyáltalán miért tartották szükségesnek elkészíteni a felmérést, Molnár Péter személyes indíttatással kezdte: „a cégnél többen is focirajongók vagyunk”. Ezen túlmenően kíváncsiak voltak arra, milyen a viszonya a magyar társadalomnak a labdarúgáshoz. Elemzőként úgy gondolják ugyanis, hogy a foci nem csupán sportként van jelen Magyarországon, hanem a kormány jelentős közösségformáló erőként, kiemelt nemzetstratégiai ágazatként tekint rá. A labdarúgás tehát politikai tényező is.
Az IDEA Intézet vizsgálata szerint a megkérdezettek 54 százaléka soha nem néz magyar férfi bajnoki mérkőzéseket, a magyar csapatok nemzetközi meccsei esetében ez az arány 47 százalék. A felmérésben résztvevők 37 százaléka akkor sem kapcsolja be a tévét, ha a válogatott játszik, 41 százalékot a külföldi foci is hidegen hagyja. Összességében a társadalom 31 százalékáról mondható el, hogy rendszeresen néz meccseket, további 14 százalékáról pedig az, hogy „évente többször”. A férfiak között 43 százalékot tesznek ki a rendszeres meccsnézők, a nők körében csak 18 százalékot.
IDEA: 1,3 millió FTC-szurkoló van, tízből hat fideszesPártpreferenciák alapján a fideszesek 40 százaléka rendszeresen, 18 százaléka évente többször néz magyar focimérkőzéseket. Összesen ez 58 százalék. A Tisza Párt szimpatizánsainak 19 százaléka rendszeresen, 10 százaléka alkalmanként követi, hogy mi történik a magyar pályákon. A DK-sok körében 15, illetve 4 százalékos az arány.
Nyilván nem igaz, hogy mindenki, aki magyar focit néz, kormánypárti szavazó, de azt ki lehet jelenteni, hogy minél többet néz valaki magyar focit, annál valószínűbb, hogy fideszes – mondta Molnár Péter. A felmérésből az is kiderült, hogy a legnépesebb táborral rendelkező hazai klub, az FTC szurkolóinak 59 százaléka a Fidesszel, 17 százaléka a Tisza Párttal szimpatizál. (Az Újpest körében még magasabb, 63 százalékos a fideszesek aránya, de a felmérés készítői arra hívták fel a figyelmet, hogy ez az eredmény alacsony minta alapján született.)
A vezető elemző szerint az adatokból levonható az a következtetés, hogy a labdarúgás nagyon fontos kommunikációs közeg a kormány számára. A foci támogatásával a kormány nem pusztán a miniszterelnök privát szórakozását, hobbiját szolgálja, e mögött stratégiai megfontolás húzódik. Önmagában azért, mert a miniszterelnök megszállottja a labdarúgásnak, nem költenének rá irtózatosan sok pénzt.
A köztévén a sportközvetítések szüneteiben folyamatosan mennek az egyperces propagandahírek: az ilyen szintű üzenetbombázásokkal komolyan lehet befolyásolni a közvéleményt
– hozott példát Molnár Péter arra, hogyan használja ki a kormány a labdarúgásban rejlő politikai lehetőségeket. Ahhoz képest, hogy mennyi pénzt öltek bele a labdarúgásba, az eredmények viszonylagosak ugyan, a szurkolók mégis úgy érzik, fejlődik a magyar foci.
A labdarúgás és valamelyik klub iránt érzelmileg elkötelezett, „bevonódott” emberek száma 2 millióra tehető, számukra a magyar foci fejlődésének ügye akkor is meghatározó, amikor arról döntenek, hogy kire szavazzanak. A labdarúgásban elért relatív sikereket hajlamosak a kormány politikai sikereként értékelni – állapította meg Molnár Péter.
Kérdés, mennyiben szolgálja a magyar labdarúgás jövőjét, hogy Felcsúton, a miniszterelnök falujában is stadion épült, és szintén közpénzek milliárdjaiból gründoltak egy olyan – jórészt külföldi légiósokból álló – csapatot, amely pillanatnyilag vezeti a magyar bajnokságot.
Molnár Péter jól ismeri a (többnyire kormánypárti) szurkolók véleményét, úgy tapasztalta, nem nagyon kedvelik sem a Felcsútot, sem azt, ami Felcsúton történik. Ez lehet az a pont, amelynél a fideszes drukkerek is rácsodálkozhatnak arra a valóságra, amit az ellenzéki szavazok naponta érzékelnek és kifogásolnak.
A fociszurkolók politikai értelemben aktívak, körükben alacsony a bizonytalanok aránya – jelezte Molnár Péter. Elemzőként úgy látja, ekkora tömeget az ellenzék sem hagyhat „érintetlenül”, ahogyan ezt már lassan másfél évtizede teszi. Hiba volt átengedni a futball terepét a Fidesznek – hangsúlyozta –, nem véletlen, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke már a politikai pályája elején nyitott a labdarúgás és a szurkolók világa felé.