Magyarország;gyógyszer;gyerekek;asztma;inhaláló;

A népszerű asztmagyógyszer elérhető maradt a betegeknek, de jóval magasabb áron

- Folyamatos árváltozást hozhat a csecsemők és gyermekek fulladásos rohamainál is hatékony inhaláló támogatásának elvesztése

Az okokra egyelőre nincs válasz.

Töröltette a GlaxoSmithKline (GSK) gyógyszergyártó a csecsemők és kisgyermekek fulladásos, asztmás rohamaiban hatékonyan alkalmazható Ventolin Evohaler elnevezésű inhalációs termékét a Magyarországon támogatott gyógyszerek listájáról. Az ezen a listán nem szereplő terméket csak teljes áron, társadalombiztosítási támogatás nélkül szerezhetők be a patikákban. Kérdeztük a gyártót, mi volt a törlés oka, illetve tervezik-e a támogatás megújítását? Erre ugyan nem válaszoltak, de levelükben egyebek mellett szó szerint azt írták: „A betegek továbbra is prioritásunk marad, és a Ventolin MDI továbbra is elérhető a betegek számára Magyarországon”.

Hasonló lépés akkor szokott előfordulni, ha egy gyártó elégedetlen a biztosító által megajánlott közfinanszírozott árral, de annak emelését nem tudja elfogadtatni. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) lapunkkal azt közölte, hogy ebben az esetben a gyártó nem jelezte áremelési szándékát. Hozzátették azt is, hogy a forgalmazó döntésére semmilyen ráhatásuk nincs.

A gyógyszer támogatásának törlése december elsejétől hatályos, ez azt jelenti, hogy a hónap elejétől a korábbi néhány száz forintos térítési díj helyett a szülőknek mintegy 4 ezer forintot kell fizetniük. 

Nemcsak a kieső 90 százalékos támogatást kell pótolniuk, hanem folyamatos árváltozásra is készülhetnek. A piacra rálátó forrásunk szerint a gyógyszer támogatásának megszűnésével a piac bármely szereplője (a gyártó, a nagykereskedő, illetve a patikus is) szabadon emelheti a készítmény árát.

Azt lapunknak a NEAK is megerősítette, hogy a gyógyszerért fizetendő díj akár patikánként is eltérő lehet. Mint írták: az aktuális fogyasztói árról nincs is pontos információjuk. Hozzátették: jelenleg más, asztma elleni inhalátort is használnak a gyermek és felnőtt betegek. Támogatással is elérhető egy generikus termék, a Buventol Easyhaler 200 mikrogramm/adag inhalációs készítmény, amely azonban csak 6 éves kortól alkalmazható. A náluk fiatalabbak számára is lát lehetőséget a NEAK, ugyanis levelükben azt írták: a „6 éveskor alatt is elérhetővé válik a készítmény, ha egy nagykereskedő kérelmezi a külföldi behozatali engedélyt, ebben az esetben a NEAK továbbra is biztosítja a támogatást a gyógyszer árához.” Hozzátették, hogy „a NEAK – a betegellátás biztonságát szem előtt tartva - több nagykereskedővel is kapcsolatban van a helyzet megnyugtató rendezése érdekében”.

A gyógyszergyár lapunknak küldött levele is azt sejteti, hogy az ügynek lehetnek még további fejleményei, ugyanis azt írták: „ez ügyben közvetlen kapcsolatban állunk a magyarországi hatóságokkal.”

Hat napos szünet jön, a mentők biztosítják az ellátást

December 23-án 16 órától mintegy hat napon át, azaz 30-án reggel 8 óráig csak sürgősségi és ügyeleti ellátás lesz elérhető – közölte Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs igazgatója és egyben arra kérte a lakosságot, hogy időben írassák fel és váltsák is ki az állandóan alkalmazott gyógyszereiket. Ezzel is tehermentesíthetik az ügyeleti szolgáltatókat. Az ünnepek alatt a mentőszolgálatnál 1500-an dolgoznak majd, az ügyeleti pontokon pedig 1000 kollégájuk fogadja a pácienseket. Győrfi Pál hangsúlyozta: a sürgősségi ellátás tehermentesítése érdekében, mindenki csak akkor éljen a segítségkéréssel, ha valóban indokolt. Akinek viszont tényleg akut panaszai lesznek az ünnepek alatt, ne habozzon, hívja a 1830-at vagy ha nagy a baj, a 112-t. Ha például valakinek fáj a hasa és nem tudja eldönteni, hogy a bejgli vagy más egyéb okozza-e a panaszait, hívja az 1830-as telefonszámot. A telefonos segélynyújtó kollégájuk a beszélgetés során javasolhat fizikális vizsgálatot is, amit a beteg tartózkodási helyéhez legközelebbi ügyeleti ponton tudnak elvégezni. Ha nincs olyan állapotban a panaszos, hogy önállóan elmenjen az ügyeleti pontra, a mobil ügyeleti egység megy házhoz. Győrfi Pál szerint ha a hívó kikérdezése alapján egyértelmű, hogy nagy a baj, és gyors beavatkozásra van szükség, a diszpécser már beszélgetés közben riasztja a mentőt. A szóvivő tapasztalatai szerint a 24-25.-e még csendes szolgálatnak számít, 26-án „ébred” az ország és 27-én hirtelen nagyot ugrik az esetszám.

Összefogásra és nyomásgyakorlásra buzdítja az MKKSZ és az SZMME a területen dolgozókat, miután kiderült, a közeljövőben nem tervezik a bérek rendezését.