A Budapesti XI. és XXII. Kerületi Ügyészség vádat emelt négy magyar és egy francia állampolgár ellen, akik 229 személynek ígértek egy külföldi cég nevében angol nyelven kiállított, de az Oktatási Hivatal által el nem ismert, így nem honosítható – egy év alatt távoktatásban megszerezhető – érettségi bizonyítványt. A csalással okozott kár meghaladja a 100 millió forintot – írja lapunkhoz is eljuttatott közleményében a Fővárosi Főügyészség. A vádhatóság, a sértettek számához igazodva, többrendbeli, bűnszövetségben, üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett csalással vádolja és velük szemben letöltendő börtönbüntetés és pénzbüntetés kiszabására tett indítványt.
A vádirat szerint egy 34 éves nő és egy 45 éves férfi egy-egy – Magyarországon államilag el nem ismert okiratot, diplomát nem adó – oktatásszevező céget vezettek. A vádlottak 2018-ban elhatározták, hogy cégeik bevételének növelése érdekében 1 éves online érettségire felkészítő kurzusokat hirdetnek, valamint online érettségi vizsga letételét biztosítják a jelentkezőknek. A két, egyébként pedagógiai végzettséggel nem rendelkező vádlott a velük szerződést kötő diákoknak azt ígérte, hogy a távoktatási kurzusokon és végül az online formában lebonyolított érettségi vizsga után, az okiratok hitelesített magyar nyelvre fordítását követően Magyarországon is elfogadott angol nyelvű érettségi bizonyítványt kapnak.
A 45 éves férfi az oktatási szerződések megkötésén kívül a sértettek toborzása érdekében interneten hirdette meg a képzéseket és a közzétett, ismeretlen forrásból származó oktatási anyagoknak, valamint a vizsgáztatásnak az informatikai hátterét is ő biztosította. Az ügy két magyar vádlottjának – az egyik oktatási cégnek dolgozó 54 éves férfi és 29 éves nő – szerepe az volt, hogy az érdeklődőkkel elektronikus levelekben, személyesen, vagy telefonon tartsák a kapcsolatot, a kérdéseikre az egyébként valótlan tájékoztatást megadják, továbbá az adminisztrációs feladatokat elvégezzék. A nő feladata volt az is, hogy a cég hirdetéseihez fűzött, az online érettségi valódiságát megkérdőjelező kommenteket letiltsa.
Egy Magyarországon élő francia állampolgárságú 54 éves vádlott a bűntársainak azzal nyújtott segítséget, hogy az általa vezetett amerikai – brit- és később haiti honosságú, sem az Egyesült Királyságban, sem az USA-ban oklevél adományozási joggal nem rendelkező oktatásszervező cége nevében angol nyelvű „érettségi bizonyítványokat” állított ki. A vádlottak 2018 és 2022 között négy éven át folytatták a tevékenységüket.