elnök;Dél-Korea;letartóztatás;

A tüntetők törvénytelennek nevezték a letartóztatási parancsot

- Megakadályozták a dél-koreai elnök letartóztatását

Továbbra sem utal semmi jel a politikai helyzet enyhülésére Dél-Koreában. Pénteken egy katonai egység megakadályozta Jun Szugjol leváltott elnök letartóztatását. A hatóságok Jun támogatóinak éljenzése közepette kénytelenek voltak megszakítani a kísérletet.

A Korrupcióellenes Nyomozó Iroda (CIO) munkatársai helyi idő szerint reggel jelentették be a Jun házánál végrehajtott művelet kezdetét. Hatórás patthelyzet után a letartóztatási kísérletet lefújták. „Megállapítottuk, hogy a letartóztatás gyakorlatilag lehetetlen” - közölte a CIO. Azért is döntöttek így, mert aggódtak a műveletet végrehajtó csoport tagjainak testi épsége miatt. Ugyanis mintegy 200 katonából és az elnök biztonsági szolgálatának erőiből álló „falba” ütköztek. A további lépéseket megvitatják.

Az eredetileg húszfős csapat az egyórás művelet során egyre csak terebélyesedett. Kezdetben egy katonai egység megakadályozta, hogy a nyomozók bejussanak az elnöki rezidencia területére. Később a CIO szerint „kisebb-nagyobb dulakodások” is voltak a biztonsági szolgálat képviselőivel - jelentette a BBC.

Már az akció előtt is felmerült a gyanú, hogy a biztonsági szolgálat meghiúsíthatja a tervet. Újév napja óta Jun több ezer támogatója tüntetett az elnöki rezidencia előtt, és akadályozták a nyomozók bejutását. A letartóztatási parancsot „törvénytelennek” minősítették. Miután a letartóztatási kísérletet törölték, a támogatók ujjongtak: „Győztünk”. A dél-koreai kormánypárt, a PPP ideiglenes vezetője, Kvon Jung Sze szintén üdvözölte a letartóztatási kísérlet felfüggesztését. Az eljárást indokolatlannak nevezte. A nyomozást a letartóztatás nélkül kell folytatni.

Jun a hét elején levelet írt támogatóinak. Azt ígérte, a végsőkig harcolni fog, hogy együtt megvédjék az országot. Az ellenzéki Demokrata Párt (DP) számára, amely jelentős szerepet játszott a felfüggesztéséhez vezető vádemelési eljárás előmozdításában, ez a levél azt bizonyítja, hogy Jun téveszmékkel küzd.

A letartóztatási paranccsal a hatóságok ki akarták kényszeríteni Jun kihallgatását a hadiállapot bevezetéséről. A leváltott elnök korábban három, a vádhatóságoktól kapott idézést is figyelmen kívül hagyott. Jun ellen az ügyészség, valamint a rendőrség, a védelmi minisztérium és a korrupcióellenes hatóság közös csoportja folytat vizsgálatot. Az ügyészség vádjai között szerepel a felbujtás és a hatalommal való visszaélés. A továbbiakban újabb letartóztatási parancsot adhatnak ki.

A Jonhap hírügynökség jelentése szerint az elnöki biztonsági szolgálat vezetője és helyettes vezetője ellen most az igazságszolgáltatás akadályozása miatt folyik vizsgálat. Mindkettőjüket szombatra idézik be kihallgatásra. Jun decemberben rövid időre hadiállapotot hirdetett az ellenzékkel folytatott költségvetési vita nyomán. A parlament vétóval válaszolt, és megszavazta az elnök felelősségre vonását. Az alkotmánybíróság jelenleg vizsgálja a döntést. 

Magyarország és Szlovákia után Csehország is az illiberalizmus útjára léphet 2025-ben. A magyar soros elnökség feledtetésével Donald Tusk új lendületet adna az EU-nak.