centenárium;Gerald Durrell ;

„A világ különleges és bonyolult, akárcsak a pók hálója. Ha megérinted egy fonalát, remegése végigfut az összes többi szálon. Mi nemcsak megérintjük a hálót, hanem bele is szakítunk.” (Idézet: Fogjál nekem kolóbuszt!)

- Száz éve született Gerald Durrell, az első hivatásos természetbúvár

Könyvek tucatjai, tévésorozatok és egy állatkert is őrzi Gerald Durrell emlékét. Bár már 30 éve nincs köztünk, életműve ma is magával ragadja az olvasókat.

„Sohasem ​élt még a Földön – beleértve a repülő hüllőket és az összes modern lényt is – telhetetlenebb, meggondolatlanabb és vérszomjasabb ragadozó az embernél” – utal fajunk kíméletlen, élővilágot pusztító erejére a világhíres brit zoológus, Gerald Durrell, aki úgy érezte, adósa a világnak. S ő ezt az adósságot próbálta meg visszafizetni azzal, hogy kihalásra ítélt, veszélyeztetett fajoknak nyújott menedéket Jersey szigeti állatkertjében: legyen honnan újrateremteni és elterjeszteni őket, ha a természetes élőhelyük lerombolása és kipusztításuk miatt eltűnnek a közös életünkből.

Az indiai Dzsamsedpurban ma száz éve, 1925. január 7-én született Gerald Durrell negyedik gyermekként a családban. Apja útépítő mérnökként dolgozott itt, akinek korai, 1928-ban bekövetkezett halálakor a család visszaköltözött Angliába. 1935-ben azonban áttelepültek Korfura, és ez a lépés meghatározó jelentőségűvé vált életében. Itt ébredt fel benne a vágy a természet megismerésére, és bár „rendes” iskolába soha nem járt, magántanítói nagy hatással voltak rá. A II. világháború idején visszaköltöztek a szigetországba, de a fiatalember gyenge egészségi állapotának köszönhetően megúszta a besorozást. Szerencsés volt, hiszen mindig is a szenvedélyének hódolhatott a munkája során, állatkereskedésekben, állatkertekben dolgozott, mígnem 1947-től elindíthatta állatbeszerző expedícióit. Ezek során veszélyeztetett fajokat gyűjtött össze, akiknek mindig is a lehető legjobb ellátást biztosította, így szembement az akkori felfogással, és az állatkertek egy idő után nem finanszírozták a munkásságát. Tulajdonképpen azért kezdett el írni is, hogy pénzt gyűjtsön a küldetésének megvalósításához. Élete álma, egy saját állatkert létrehozása 1959-ben vált valóra, amikor megnyílt a park a La Manche csatornában fekvő Jersey szigetén. Ennek üzemeltetésére 1963-ban hozott létre egy alapítványt, amely ma is aktívan működik (Durrell Wildlife Conservation Trust). Durrell elévülhetetlen érdeme, hogy létrehozta a világon az első olyan állatkertet, amelyik deklaráltan nemcsak a vadon élő állatok bemutatását szolgálja, hanem a veszélyeztetett fajok megmentése érdekében tevékenykedik. Ennek a helynek köszönhető, hogy ma világszerte foglalkoznak állatvédelemmel az állatkertek. Jersey-szigeti állatkertjét 1995-ben bekövetkezett haláláig vezette, hamvait is ott temették el. Temetésén Sir David Attenborough, a világhírű természettudós emlékezett meg: „Ami igazán különleges volt benne (és talán ez a zsenialitás jele), hogy minden, amit mondott – és amiket aztán véghez is vitt – manapság olyan nyilvánvalónak, olyan logikusnak tűnik. Állításai a természetvédelemnek elemi részeivé váltak, olyannyira, hogy hajlamosak vagyunk megfeledkezni róla, milyen radikálisnak, forradalminak tűntek korábban.”

Gerald Durrell özvegye, Lee Durrell 2010-ben. A világ első Durrell-szobrát a Miskolci Állatkert és Kultúrparkban állították fel 1998-ban, a jeles eseményre ő is ellátogatott

Katona Ágnes több Durrell-könyv fordítójaként és szerkesztőjeként maga is járt Durrell tíz hektáros, paradicsomi helyén, nem sokkal a természetbúvár halála előtt. Sajnos nem találkozott vele személyesen, de a park lenyűgözte. „Egészen másmilyen, mint a többi állatkert, ahol kis ketrecekben blazírt állatok tengetik a napjaikat. Itt nagy területeken élnek a ránézésre is elégedett állatok” - mondta lapunknak. Hozzátette, a Durrell családban adott volt az írói tehetség, hiszen idősebb bátyja, Lawrence George regény- és drámaíró, költő volt, legismertebb műve az Alexandriai négyes című regénytetralógia. Katona Ágnes mindkettejük írásait olvasta eredetiben, így hihetünk a véleményének: bár nagyon más műfajban alkottak, a két fivér abszolút profin bánt a szavakkal. Sőt, még lánytestvérük, Margaret is írt egy könyvet az 1960-as években, amelyet azonban csak 1995-ben fedeztek fel, magyarul De mi lett Margóval? címmel jelent meg egy évvel később. Katona Ágnes elismerte: amellett, hogy szórakoztató volt a Durrell-könyvek fordítása, a munka rengeteg szótárazással járt. Az internet előtti időkben cseppet sem volt egyszerű megtalálni a temérdek ritka állatfaj nevét, és ez „igen heves átkozódásokat vont maga után”. De mivel nagyon könnyedén és jól írt, könnyen fordíthatóak a regényei. „Ahogy az ember elolvassa, már előtte van a mondat magyarul. Az egyik kedvenc részletem egy jelenet, a <<hajnali balett>> valahol Dél-Amerikában, amikor a szemétgyűjtők döcögnek a kocsival. Az a tökéletesen kidolgozott koreográfia, ahogy repül fel a kuka, elkapja az ember, visszadobja, a másik oldalon már jön a következő – ez mindössze fél oldal a könyvben, de érződik, hogy az író is rettentően élvezte.”

Bár sokan irigységgel vegyes áhítattal olvashatjuk a korfui évekről szóló leírásokat, azt gondolva, micsoda gondtalan élet lehetett, micsoda anyagi jólét jellemezte a család helyzetét, Katona Ágnes szerint az, hogy az egész család a görög szigetre költözött, sokkal inkább arra utal, hogy nem dúskáltak az anyagiakban. Korfun ugyanis lényegesen olcsóbb volt az élet akkoriban, mint Angliában, a csodás klíma mellett ez is a sziget mellett szólhatott. „Durrell minden másodpercét élvezte az életnek, ez átjön a könyveiből. Nem hiszem, hogy volt olyan időszak, amikor leült, és azon siránkozott, hogy jaj, mi lesz vele” – tette hozzá. De nemcsak fordítónak és szerkesztőnek volt élvezetes Durrell kézirataival dolgozni, Réber László is imádta illusztrálni a köteteket. „Ő is rengeteget kutatott az állatok után, hogy pontosan rajzolja le őket. Hihetetlen, de ezek a ránézésre nagyon egyszerű rajzok anatómiailag teljesen pontosak.”

A Durrell-életmű iránti érdeklődés szerencsére napjainkban is töretlen, az Európa Könyvkiadó ezért három éve újraindította a megjelentetését – tudtuk meg Kuczogi Szilvia igazgatótól. „Elegáns díszkiadásban is megjelentettük a Korfu-trilógiát, vagyis végre egy kötetben olvasható az életmű legismertebb és legszeretettebb három regénye, sőt a fiatalabbak számára indított színes, világirodalmi Kapszula Könyvtárunkba is bekerült a Családom és egyéb állatfajták. Ahogy a nagyobb könyves rendezvényeken látom, két olvasói rétege van a szerzőnek: a kalandvágyó, állatszerető és könnyed olvasmányokra vágyó felnőttek, valamint azok az éppen olvasni kezdő gyerekek, akik az olvasás varázsát és melegségét kapják Durrell műveitől” – tette hozzá.

Mentés

Az örökösök kérésére minden kötet végén az alábbi szöveg olvasható: Gerald Durrell gyermekkori állatgyűjtő-szenvedélye gyakran próbára tette türelmes családjának idegeit, mégis ez vetette meg az alapját egész életén át tartó keresztes hadjáratának, amelyet bolygónk változatos állatpopulációjának fenntartása érdekében folytatott. A keresztes hadjárat Gerald Durrell 1995-ben bekövetkezett halálával sem ért véget. Művét lankadatlan kitartással folytatja állatvédelmi alapítványa... „Az állatok nagy, jogfosztott, néma többség – írta –, amely csakis a mi segítségünkkel maradhat fenn.” Kérjük, ne feledje ezt el, amint becsukja a könyvet. Írjon nekünk, és mi megmondjuk, miképpen vehetne részt, hogy az állatokat a kihalástól megmentsük.

Mutatjuk, mi változik holnaptól a budapesti közösségi közlekedésben.