Norvégia azt tervezi, hogy az újonnan épülő házaknál ismét kötelezővé teszi a légvédelmi óvóhelyek létrehozását, amit 1998-ban szüntettek meg – írja a Politico az oslói kormány pénteken közzétett javaslata alapján.
Növekszik bizonytalanság körülöttünk. Gondoskodnunk kell a lakosságról, ha a legrosszabb forgatókönyv, egy háború vagy fegyveres támadás következik be
– mondta Emilie Enger Mehl norvég igazságügyi és közbiztonsági miniszter. „Egy ilyen esetben az óvóhely az egyike a szükséges védelmi intézkedéseknek” – tette hozzá.
A brüsszeli lap szerint a norvégokat – akiknek az Északi-sarkkörön van közös határa van Oroszországgal – aggasztja, hogy lassan már harmadik éve tart Moszkva Ukrajna elleni háborúja, az agresszor azonban láthatóan nem tér jobb belátásra.
Az MTI beszámolója szerint a mintegy száz javaslatot tartalmazó javaslatcsomaggal Norvégia felkészültségét erősítenék rendkívüli helyzetekre, köztük háborúra. A jelentés a háború lehetősége mellett olyan veszélyeket is felsorol, mint például egy esetleges szabotázsakció, hibrid műveletek, világjárvány vagy szélsőséges időjárási jelenségek.
A javasolt intézkedések között szerepel még a polgári védelembe mozgósíthatók számának felemelése a jelenlegi 8000-ről 12 ezerre, valamint az élelmiszerellátás önállóságának növelése. Mivel Norvégiában kisebbségi kormány van hatalmon, a jelentést a parlamenti ellenzéknek is jóvá kell hagynia ahhoz, hogy elfogadják.
A dokumentumban szereplő, az óvóhelyekkel kapcsolatos javaslatot az összeállítók azzal indokolták, hogy „az ukrajnai háború bebizonyította, szükség van rá”. A NATO-tag Norvégia 1998-ban, néhány évvel a hidegháború befejezése és a Szovjetunió felbomlása után törölte a törvényt, amely kötelezi az építtetőket az óvóhelyek kialakítására.