Nagy üdvrivalgással fogadták Izraelben, hogy a múlt héten kötött megállapodásnak megfelelően a Hamász vasárnap délután elengedte első három izraeli túszát. Mindez néhány órával azután történt, hogy némi késéssel, a reggeli órákban életbe lépett a tűzszüjónet. A túszokat átadták a Vöröskeresztnek, amely szerint mindannyian jó egészségnek örvendenek. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága egy különleges katonai egységhez vitte őket a Gázai övezetbe. Innen egy a gázai határ közelében található izraeli katonai létesítménybe szállították őket. Ezt követően rövid vizsgálat után egy klinikára vitték a három kiszabadult nőt.
Úgy kell kezelnünk őket, mint az újszülötteket az intenzív osztályon – mondja Ofrit Shapira-Berman pszichoanalitikus és traumaterapeuta egy interjúban a Tagesschau.de honlapjának. Szorosan figyelemmel kell kísérni őket és védeni mindenféle külső beavatkozástól. – Számukra a visszatérés szent pillanat – hangoztatta a szakértő.
A három elengedett túsz a 24 éves Romi Gonen, a 28 éves Emily Damari, valamint a 31 esztendős Doron Steinbrecher. Mindannyian civilek. Az izraeli Romi Gonen apja a ynet hírportálnak még a délelőtti órákban azt mondta, végre megölelheti a lányát. "Nincsenek szavak arra, hogy leírjam ezt az érzést”, mondta. A család több mint 11 ezer órát várt arra a bejelentésre, hogy a fiatal nőt szabadon engedik. Palesztin terroristák 2023. október 7-én rabolták el a Gázai övezet határához közeli Nova zenei fesztiválról. A jelentések szerint először barátaival próbált elmenekülni. Ám a kezére lőtték. A telefonban állítólag azt mondta az anyjának: – Lelőttek, anya. Vérzek. A másik két nőt szintén október 7-én rabolták el otthonukból, a Kfar Aza kibucból. Emily Damari izraeli és brit állampolgársággal is rendelkezik. Így a brit kormány üdvözölte Damari szabadon engedését.
Izrael elengedett 90 palesztin foglyot, miután kiszabadult három túsz a Hamász fogságábólA Gázai övezetben felvonulásokkal ünnepelték a tűzszünet kezdetét, amelyeken maszkos milicisták is részt vettek. A Hamász kormányának ellenőrzése alatt álló Gázai övezet polgári védelme palesztin zászlókkal szervezett felvonulást Gázavárosban. A tűzszünetnek elvileg közép-európai idő szerint reggel 7.30-kor kellett volna kezdődnie. Mivel azonban a Hamász addig nem közölte a túszok nevét, a hadsereg kezdetben folytatta a támadásokat. A palesztin terrorszervezet később mégis közzétette a neveket, a késlekedést technikai okokkal indokolta. A fegyvernyugvás így 10.15-kor lépett életbe. Közben Izrael egy másik börtönbe szállította át a mintegy 90 foglyot, akiket később a túszokért cserébe szabadon engedtek.
A tűzszünet életbe lépése után megérkeztek az elsősegélyszállítmányok Gázába. Az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) közölte, hogy a segélyeket délen a Kerem Salom határátkelőhelyen és északon Szikimen keresztül juttatták el a Gázai övezetbe. Arab médiajelentések szerint közel 200 teherautó tartott a palesztin terület felé.
A Hamász átadta a Vöröskeresztnek az első három szabaduló izraeli túszátKésve, de végül életbe lépett az izraeli-palesztin tűzszünetA Hamásszal kötött tűzszüneti megállapodás elleni tiltakozásként Izrael szélsőjobboldali nemzetbiztonsági minisztere, Itamar Ben-Gvir bejelentette lemondását. Ez azt jelenti, hogy pártja, az Ozma Jehudit, amely a Knesszet 120 helyéből hattal rendelkezik, szintén elhagyja a kormánykoalíciót. Netanjahu kormánya azonban nem veszíti el többségét a parlamentben. A Knesszet 120 helyéből 62-t továbbra is magáénak mondhat. Eközben Bezalel Szmotrics pénzügyminiszter is azzal fenyegetőzött, hogy elhagyja a kormányt, amennyiben Izrael befejezi a Hamász elleni háborút a fegyvernyugvás után. Mint fogalmazott, nem maradhat egy olyan kormányban, amely ezt tenné.
Izrael és a Hamász 42 napos tűzszünetben állapodott meg Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok közvetítésével. Ez idő alatt a Gázai övezetben maradt 98 izraeli túsz közül 33-at kicserélnek pontosan 1904 bebörtönzött palesztinra. Izraelben azt feltételezik, hogy túszok közül 34-en időközben életüket vesztették. A következő néhány túszt hétvégén engedik el. A megállapodás szerint az izraeli hadsereg a tűzszünet életbe lépése után fokozatosan kivonul a Gázai övezet lakott területeiről, de kezdetben nem az egyiptomi határ mentén húzódó philadelphi folyosóról. Izrael attól tart, hogy a Hamász onnan fegyvereket csempészhet a Gázai övezetbe.
Joe Biden leköszönő amerikai elnök rövid nyilatkozatban üdvözölte a túszok visszaszolgáltatását. Olaf Scholz német kormányfő pedig mielőbbi segítséget sürgetett a gázaiaknak.
Főszerepet vállalhat egy gyászoló testvér
A tűzszünet ellenre rendkívül feszült marad a helyzet a térségben. A Hamász 2023 október 7-i izraeli terrorakciója, majd az azt követő izraeli offenzíva következményei mély sebeket ejtett az emberek lelkén. A Gázai övezetben élő palesztinok szociális helyzete katasztrofális, a lakosság jelentős része éhezik. Az izraeli offenzíva kezdete óta 46 ezren vesztették életüket, több ezer gyermek vesztette el a karját és a lábát. Az ENSZ Palesztin Menekültekkel Foglalkozó Ügynökségének (UNRWA) spanyolországi ügyvezető igazgatója, Raquel Martí szerint csak a tartós béke vethet véget a súlyos humanitárius válságnak.
Izrael jelentős veszteségeket okozott a Hamásznak. Megölte a terrorszervezet vezetőjét, Jahja Szinvart és számos parancsnokát, az alagúthálózatát nagyrészt megsemmisítették. Ezenkívül az izraeli hadsereg adatai szerint több mint 18 ezer Hamász milicistát öltek meg, bár ezt az adatot függetlenül nem lehet ellenőrizni. A háború előtt a Hamász 30 ezer harcossal rendelkezett. A nagy veszteségek ellenére az amerikaiak nem túl derűlátóak a jövőt illetően. – Feltételezzük, hogy a Hamász majdnem annyi új harcost toborzott újra, amennyit elvesztett – közölte múlt héten Antony Blinken leköszönő amerikai külügyminiszter.
A katasztrofális gázai helyzet ideális táptalajt kínál a szélsőségeseknek, a Hamász szinte mágnesként vonzhatja a fiatalokat, elsősorban azokat, akik egész családjukat elvesztették az izraeli offenzíva során és most bosszút akarnak állni. – A 15 hónapja tartó súlyos támadások ellenére Izraelnek nem sikerült legyőznie a Hamászt – vélekedett Wadie Abunassar, a haifai Nemzetközi Konzultációs Központ vezetője. – Benjamin Netanjahu politikája biztosította, hogy a Hamász továbbra is a Gázai övezet egyik fő szereplője maradjon – tette hozzá.
Mohammed Szinvar, Jahja Szinvar keményvonalasként ismert öccse várhatóan központi szerepet játszik a jövőben. Az izraeli hadsereg őt tartja a Hamász 2023-as terrorakciója, s a túszejtések egyik fő kitervelőjének és 300 ezer dolláros vérdíjat tűzött ki rá. A hetvenes évek végén a Gázai övezet déli részén, Han Juniszban született, tinédzserként csatlakozott a Hamászhoz, és az úgynevezett Han Junisz Brigád parancsnoka lett. Később az Al-Kasszam Brigádok, a Hamász katonai szárnya vezetésének tagja lett. Az izraeliek csak Han Junisz „hentesének" nevezik, mivel számos terrortámadásban vett részt.