Ukrajna;dróntámadás;orosz megszállás;

- Ukrán dróntámadás érte az egyik orosz repülőgép- és rakétagyárat

Áldozatokról nem érkeztek jelentések és azt sem tudni, mekkora károk keletkeztek. 

Tűz ütött ki az oroszországi Szmolenszki területen fekvő repülőgépgyárban, nem sokkal azután, hogy Ukrajna kedd reggel nagy erejű dróncsapást mért a létesítményre - írja a Newsweek. 

Az üzem Szu-25-ös földi támadó repülőgépek gyártására specializálódott, de itt állítják elő azokat a Kh-55 és Kh-59 típusú rakétákat, amelyekkel Oroszország rendszeresen csapást mér Ukrajnára. Az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács dezinformáció elleni központjának vezetője megerősítette, hogy a támadás a szmolenszki repülőgépgyárat érte. Andrij Kovalenko kifejtette, hogy az üzem nemcsak alkatrészeket szállít orosz repülőgépekhez, hanem a repülőgép-felszerelések nagyobb javítását és karbantartását is végzi. „Ez lehetővé teszi az Orosz Föderáció számára, hogy fenntartsa az elavult repülőgéptípusok harcképességét. Az üzem szoros kapcsolatban áll az orosz védelmi ipari bázis más vállalkozásaival, amelyek alkatrészeket szállítanak, vagy részt vesznek a modern repülőgép-rendszerek létrehozásában. Minden ilyen üzemet ért csapás súlyosan korlátozná Oroszországot abban, hogy harcképes állapotban tartsa saját légierejét” – tette hozzá.

 A független orosz újságírók által működtetett Astra Telegram-csatornán olyan felvételek jelentek meg, amelyeken állítólag az épületben keletkezett tűz látható. 

Szmolenszk kormányzója a Telegramon arról számolt be, hogy az orosz védelmi minisztérium légvédelmi erői meghiúsították a „kijevi rezsim” pilóta nélküli légi járművekkel végrehajtott támadási kísérletét. Vaszilij Anokhin jelezte, a regionális egészségügyi minisztérium előzetes információi szerint a támadásnak nincsenek áldozatai. A földön és az egyes épületek tetején a lehulló dróntörmelék következtében tetőszerkezet-tüzeket észleltek, emellett lakóépületek ablakai is megsérültek. A katasztrófavédelmi szolgálatok a helyszínen dolgoznak.

Ukrajna továbbra is célba veszi az orosz földön található katonai létesítményeket, hogy gyengítse az orosz hadsereg képességeit. Ukrajna és Oroszország egyaránt arra törekszik, hogy harctéri előnyöket szerezzen a lehetséges béketárgyalások előtt. 

A magyar miniszterelnök a szlovák kormányfővel tárgyalt. Megállapodtak, hogy a Török Áramlaton keresztül Magyarország irányából az eddiginél jóval több gáz érkezik majd Szlovákiába.