Kristin Crowley városi tűzoltóparancsnok úgy érzi, Los Angeles vezetése cserben hagyta őket. Kérdések merültek fel arról, hogy helyesen döntött-e a tűzoltók bevetéséről a tüzek előtt és arról, miért nem tudtak hamarabb cselekedni Palisades-ben. Edward Kelly, a Nemzetközi Tűzoltó Szövetség elnöke úgy nyilatkozott, tudta, hogy a részleg nehézségekkel küzd, de „nincs elég tűzoltójuk”. Ugyanakkor több szakértővel összhangban ő is azt vallja, mivel az éghajlati válság felpörgeti az erdőtüzeket a tűzoltóság erőforrásainak bővítése önmagában nem lenne elég a tüzek megfékezéséhez.
A jelenlegi gyakorlat szerint az erdőtűz-elhárításba fektetünk, és a költségek egyre nőnek. A klímaváltozás által okozott tüzek, különösen az ilyenek, amelyeket extrém szelek táplálnak, azonban már túlléptek az emberi képességek határain, nem tudjuk megállítani őket - mondta Timothy Ingalsbee, a Tűzoltó Szövetség a Biztonságért, az Etikáért és az Ökológiáért nonprofit szervezet alapítója és ügyvezető igazgatója. ,,A szokásos kaliforniai tűzszezont a klímaváltozás hosszabbá vadabbá tette, ezt nem lehet egyszerűen a költségek növelésével megoldani, mert gazdaságilag fenntarthatatlan" - tette hozzá. ,,Ezért a megelőzés felé kell elmozdulni, amely elfogadja, hogy a tüzek a természet velejárói, így a veszélyhelyzeteket kell csökkenteni, például előzetes égetésekkel. Ehhez az egész társadalmi szemléletet át kell alakítani, a természetet nem meghódítandó, kiaknázandó területnek kell tekinteni."
Az európaiak megjelenése előtt a tüzek az ökoszisztéma részei voltak, az őslakosok szerint a betelepülők nem ennek megfelelő földhasználata segítette az ilyen tüzek kialakulását. Az őslakosok tudván a tüzek jótékony hatásáról, gyakran végeztek kisebb égetéseket, de ezt a gyakorlatukat betiltották. Így a zabolátlanul növekvő növényzet is táplálja a tüzeket. “Az őshonos növényzet hozzászokott az extrém nedves és az extrém száraz időszakokhoz, amelyek normálisak dél-kaliforniában, de az invazív fajok másképp viselkednek. Amikor sok eső van, ezek beszívják a vizet, és gyorsan nagyra nőnek, majd kiszáradnak, és gyúlékonnyá válnak. Amíg ezektől nem szabadulunk meg, sohasem alakul ki az a természetes ciklus, amihez hozzá van szokva a földünk” - mondta a Guardiannak Matthew Teutimez, őslakos biológus.
Insgalbee szerint a természet visszaalakítása, benépesítése őshonos növényekkel sokba kerülne, de fenntartható lenne, sőt a költségek idővel csökkennének. De vannak olyan meredek lejtők, amelyeket örökzöld bokrok, fák borítanak be, ezek megvédhetetlenek. A helyzetet nehezíti, hogy már ezeken a helyeken is élnek emberek, de a jövőben meg kell szüntetni a költözés lehetőségét. Teutimez nem optimista, nem gondolja, hogy a mostani tüzek fordulópontot jelentenek a politikában. Kelly pedig azt sürgeti, hogy a tűzoltók bőkezűbb finanszírozása és a megelőző intézkedések egyaránt szerepet kapjanak a védekezésben.