Budapest Főváros Kormányhivatala mint népegészségügyi hatóság pénteken megszüntette a Pilis várost érintő ivóvízfogyasztási tilalmat és átmeneti vízellátást.
A kormányhivatal közleménye felidézi, kedden azért rendelte el a korlátozást, mert a település több pontján végzett hatósági vizsgálatok kimutatták, hogy az ivóvíz nem megfelelő minőségű. Ezzel párhuzamosan kötelezte a vízszolgáltatót a rendszer átmosására és fertőtlenítésére, valamint a többi között arra, hogy a lakosságot a korlátozás alatt is megfelelő ivóvízzel lássa el.
A tilalmat azért szüntették meg, mert
a kormányhivatal és a szolgáltató többszöri mérései megállapították, hogy az ivóvíz újra tartósan fogyasztható minőségű.
Emellett a kormányhivatal a jövőre nézve kötelezte a szolgáltatót a folyamatos mintavételezésre és a hatóság tájékoztatására.
Mint arról mi is beszámoltunk, korábban lárvák, kukacok és egyéb élőlények jelentek meg Pilisen az ivóvízben. Az önkormányzat a Facebook-oldalán közzétette a kormányhatározatot, amelyből kiderült az is, hogy január 20-án az üzemeltető ügyvezetőjével történt személyes egyeztetésen elhangzott: a korábbi tájékoztatással szemben valószínűleg nem magán kút közműves ivóvíz ellátó hálózatra történő illegális rákötése okozta a vízminőségi problémát, annak okát ugyanis az ivóvíz ellátását biztosító ivóvíztároló medencékben találták meg.
Lárvák és kukacok jelentek meg Pilisen az ivóvízbenA kormányhivatal pénteki közleménye szerint
Monor és Monorierdő települések esetében is több ellenőrzést folytattak, amelyek kedvező eredményt hoztak, tehát a települések ivóvize fogyasztható minőségű.
A víziközmű-szolgáltató ezeken a településeken is átmosta és fertőtlenítette a hálózatot, a hatóság pedig folyamatosan vízminőség-ellenőrzést végez a jövőben.
Fonálférgek jelentek meg Monorierdő vízhálózatában is