Izrael;Hamász;Gáza;tűzszünet;

 A Gázát uraló Hamász terrorcsoport nem tűnik legyőzöttnek

- Ingataggá vált a gázai tűzszünet

Máris bizonytalanná vált a január 19-én életbe lépett gázai tűzszünet folytatása. Izrael és a Gázai övezetet uraló palesztin terrorszervezet, a Hamász egymást vádolja a megállapodás megsértésével.

Szombaton ugyan a palesztin terrorszervezet elengedett négy katonanőt, de a fejlemények alapján egyáltalán nem biztos, hogy a következő túsz- és fogolycserére is sor kerül, számolt be az izraeli és a világsajtó.

A Katarban aláírt megállapodás alapján a tűzszünet hetedik napján – január 26-án, vasárnap - a gázaiak gyalog és fegyvertelenül, de ellenőrzés nélkül visszatérhet az észak-gázai településekre. Ezt tegnap Izrael megakadályozta arra hivatkozva, hogy a Hamász több pontban is megszegte a megállapodás túszokra vonatkozó részét. A terrorcsoport nem továbbította Izraelnek szombat éjfélig a kért listát a Gázai övezetben élő és halott túszok számáról. Ezen túlmenően a Hamász szombaton négy katonanőt engedett szabadon, holott a tűzszüneti egyezmény szerint először a civil nőknek kell szabadulniuk. Izrael követelte Arbel Jehud civil túsz szabadon engedését, amit a Hamász azért nem teljesített, mert Jehud állítólag a Palesztin Iszlám Dzsihád terrorszervezet fogságában van, amely tévesen katonaként tartja számon. A Hamász állítja, hogy nem tud szövetségesére hatni, ami azonban nem igaz, hiszen az Iszlám Dzsihád terroristái is jelen voltak azon a ceremónián, amit a Hamász szervezett a szombati átadáson. Izrael ragaszkodik ahhoz, hogy mindaddig nem engedi visszatérni lakóhelyükre az észak-gázaiakat, míg nem rendezik Jehud szabadon bocsátását. Az Al Dzsazíra katari hírtelevízió közlése szerint a Palesztin Iszlám Dzsihád azt állítja, Arbel Jehudot még a következő tervezett fogolycsere előtt szabadon engedik.

A Hamász szerint a zsidó állam Jehudot ürügyként használja és Izraelt teszi felelőssé a megállapodás végrehajtásának és több százezer gázai hazatérésének akadályozásáért. A Hamász a közvetítők – az USA, Katar és Egyiptom – közbelépését kéri.

Tovább bonyolítja a helyzetet Donald Trump új „rendezési” javaslata. Az új amerikai elnök ugyanis azt vetette fel, hogy Jordánia és Egyiptom fogadja be a gázai palesztinokat - erről Trump szombaton beszélt újságíróknak. Állította, a javaslatról már tárgyalt is Abdullah jordán királlyal, akinek elmondta, hogy a Gázai övezet jelenleg "egy teljes káosz". „Mi egyszerűen alaposan megtisztítjuk a területet” – fogalmazott Trump, aki arra nem tért ki, hogy rövid vagy hosszútávú megoldásként képzeli a gázaiak kitelepítését, amit nemcsak a palesztinok és az arab országok, de a nemzetközi közösség sem fogad el.

Az amerikai elnök egyben feloldotta a Joe Biden által elrendelt fegyverszállítási tilalmat az Izraelnek szánt 2000 fontos bombákra vonatkozóan is. A Biden-adminisztráció attól tartott, hogy a Netanjahu- kormány ezeket a bombákat Gáza sűrűn lakott területein veti be.

A bombák visszatartása politikai szimbólummá vált, miközben sürgősségi szállítása illetve felhasználásának katonai céljai eddig nem tisztázottak, írta az Új kelet izraeli portál.

Az elnök több arab néppel is összefogást sürgetett, hogy a palesztin földsáv lakói egy másik helyen békében élhessenek a változatosság kedvéért.