tömeggyilkosság;Svédország;lövöldözés;

- Megnevezték a svéd ámokfutót, aki az ország történetének legtöbb ember életét követelő merényletét követte el

Rickard Andersson indítéka egyelőre ismeretlen. 

Nincs jele, hogy ideológiai indíttatásból gyilkolt volna az az ámokfutó, aki kedden 10 embert ölt meg a svédországi város, Örebro  egyik felnőttképzési központjában, a Risbergskában. Bár az erről szóló hatósági bejelentésben nem szerepel, az Aftonbladet úgy tudja, a merénylő egy 35 éves munkanélküli férfi  Rickard Andersson volt. Holttestét a helyszínen találták meg, ámokfutása után magával is végzett. 

A férfi korábban nem volt ismert a hatóságok előtt, és úgy tűnik, egyedül követte el tettét. – Vissza fogunk térni az indítékok feltárására – mondta a 155 ezres Örebro rendőrfőnöke, Roberto Eid Forest szerdán egy sajtótájékoztatón.

Rickard Andersson Svédország történetének legtöbb ember életét követelő merényletét követte el. Túlélői szerdán felidézték, hogyan próbálták megmenteni társaik életét. A lövöldözés idején egyes diákok tanórán vettek részt, míg mások éppen ebédeltek, amikor délután fél egykor eldördültek az első lövések. – Egy mellettem ülő fiút vállon lőttek. Rengeteg vért vesztett. Amikor hátranéztem, három embert láttam a földön, vérző sebekkel. Mindenki sokkot kapott (...) megragadtam a barátom kendőjét, és szorosan a vállára kötöttem, hogy csökkentsem a vérzést – mesélte egy Marwa nevű diák a TV4-nek.

Rickard Andersson

A 35 éves Hellen – aki ápolónak tanul – arról számolt be, hogy egy ágy alá bújt, amint meghallotta a lövéseket. 

A tanár kiabált, hogy zárjuk be az ajtót, és feküdjünk a földre. Azt hittem, ez az utolsó napom... hogy le fognak lőni.

– mesélte. Hozzátette, hogy még mindig nem tudta felvenni a kapcsolatot öt osztálytársával, akik az iskola egy másik részében tartózkodtak a lövöldözés idején. – Soha többé nem akarok visszamenni oda – mondta.

A kórházban ápolt hat sebesült– négy nő és két férfi – közül ötöt lőtt sebek miatt meg kellett műteni, és állapotuk továbbra is súlyos. 

Örebróban, valamint a stockholmi parlament és a királyi palota előtt az áldozatok emléke előtti főhajtás jeléül félárbocra engedték a zászlókat. XVI. Károly Gusztáv király és Szilvia királynő ellátogattak az iskolához, majd részt vettek az Örebro központjában található Szent Miklós-templomban tartott megemlékezésen. – A gyászt feldolgozni nehéz,  egyedül még nehezebb. Úgy érzem, egész Svédország osztozik ebben a traumatikus élményben – mondta a király újságíróknak, miután fehér virágokat helyezett el az iskola közelében kialakított, gyertyákkal díszített emlékhelynél. Csatlakozott a királyi párhoz Ulf Kristersson miniszterelnök is. – Február 4. örökre sötét napként vonul be Svédország történelmébe. Gyászol az ország, és mindannyiunknak össze kell fognunk. Együtt kell segítenünk a sérülteknek és hozzátartozóiknak, hogy elviseljék e tragikus nap fájdalmát és terhét – mondta maga részéről a politikus.

Hatósági közlések szerint általános fenyegetettség veszélye nem áll fenn a svédországi iskolákkal, óvodákkal vagy felnőttképző intézményekkel szemben, beleértve a bevándorlók számára szervezett svéd nyelvtanfolyamokat is.

A 10 millió lakosú Svédországon az elmúlt években erőszakhullám söpör végig. Bűnözői csoportok egymás közti leszámolásai miatt az Európai Unióban messze a legmagasabb volt az egy főre jutó fegyverrel elkövetett bűncselekmények aránya. Az iskolai lövöldözések továbbra is ritkák, hivatalos adatok szerint 2010 és 2022 között hét hasonló ámokfutásban összesen tíz ember vesztette életét.

A nyomozás eddigi állása szerint „célzott támadás” történt, az indítékokról nem közölt információt a rendőrség.