Magyarország;honvédelem;Hadházy Ákos;Szalay-Bobrovniczky Kristóf;Ruszin-Szendi Romulusz;TISZA Párt;

Ruszin-Szendi Romulusz: Miniszteri engedéllyel mentem Ukrajnába, Hadházy Ákos megélhetési politikus

A Tisza Párt szakpolitikusává előlépő volt vezérkari főnök válaszolt Szalay-Bobrovniczky Kristóf vádjaira. 

Amikor felvetődött, hogy kimehetnék a frontra, akkor engedélyt kértem az útra a miniszter úrtól (Benkő Tibor akkori jonvédelmi tárcavezetőtől – a szerk.), ő pedig engedélyezte is – mondta Ruszin-Szendi Romulusz  kedd este az ATV Egyenes Beszéld című műsorában. 

A volt altábornagy, Magyar Honvédség egykori vezérkari főnöke szombaton mutatkozott be a Tisza Párt honvédelmi szakértőjeként. Előbb idézett kijelentésével Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter állítására válaszolt, miszerint azért is váltották le idő előtt, mivel túlterjeszkedett a hatáskörén, és engedély nélkül ment 2022-ben Ukrajnába, ahol ráadásul polgármesterekkel tárgyalt.

Elmondása szerint – ismételte meg a 2023-ban a Népszavának adott interjúban tett kijelentéseit – ez úgy történt, hogy az ukrán fegyveres erők akkori vezetője, Valerij Zaluzsnij hivatalos lett volna a V4 budapesti ülésére, ám azután, hogy Vlagyimir Putyin parancsára az orosz hadsereg 2022. február 24-én lerohanta Ukrajnát, Volodimir Zelenszkij elnök már nem engedte el a vezérkari főnökét. Ruszin-Szendi Romulusz megkérdezte az ukrán kollégáját, hogy mehet-e ő Ukrajnába. Veszélyes ez? - kérdezte tőle akkor Benkő Tibor honvédelmi miniszter (korábban szintén a magyar fegyveres erők vezérkari főnöke), és végül engedélyt adott az útra. A Benkő Tibort a posztján váltott Szalay-Bobrovniczky Kristóf felhánytorgatta, hogy Ruszin-Szendi Romulusz akkor felhatalmazás nélkül tárgyalt ukrán városok polgármestereivel. – A miniszter úr csak azt felejti el, akkor ha háborúban polgármester együttműködik a városban tartózkodó katonasággal és felelős a város biztonságáért – utalt Ruszin-Szendi Romulusz arra, hogy katonai minőségében volt miről beszélgetnie a polgármesterekkel.

A műsorban az is felvetődött, hogy ha Szalay-Bobrovniczky szerint Ruszin-Szendi felhatalmazás nélkül tárgyalt, akkor később, a leváltásakor miért akarták őt nagykövetnek kinevezni. Ruszin-Szendi cáfolta azokat a korábbi sajtóértesüléseket, hogy a katonai szempontból magas presztízsű Törökországba szánták volna nagykövetnek. Valójában a miniszter szerinte csak annyit mondott, hogy valahol Afrikában lehetne nagykövet. A kérdésére, hogy pontosan hol, a miniszter nem tudott erre mit mondani. – Innentől az egészet nem vettem  komolyan – mesélte . Arra a kérdésre, hogy látja-e magát politikusnak, pláne szakminiszternek Ruszin-Szendi Romulusz úgy reagált: a téren áll két katona, az egyik látja magát fővezérnek, a másik meg jó szakaszparancsnok akarok lenni. Szerinte ő az utóbbi, aki jó szakmai programot akar letenni az asztalra, és ha azt valaki más valósítja meg az őt nem zavarja.

Nekem tökéletesen elég, hogy szakértőként akarják hasznosítani a tudásomat – írta körül a szerepét a Tisza Pártban Ruszin-Szendi Romulusz, hozzátéve, hogy van körülötte egy szakmai stáb, amelynek a tagjaival végrehajtható és fenntartható programon dolgozik. Neveket nem említett. – Nem véletlenül nem mondjuk el, hogy kik ők és hányan vannak. Katonák, volt rendőrök, akik ismerik a rendszert, viszont nem biztos, hogy olyan golyóállók mint én – fogalmazott. 

Ruszin-Szendi Romuluszt nemcsak a Fidesz részéről érték bírálatok, azután, hogy nyilvánosan a Tisza Párt mellé állt, többször kritizálta a független parlamenti képviselő, Hadházy Ákos is. Őt a volt vezérkari főnök megélhetési politikusnak tartja. – Ha megélhetési politikusok felkészületlenül, tények és jelentős kutatás nélkül vagdalkoznak, azzal saját maguknak többet ártanak – jelentette ki. Műsorvezetői kérdésre, nyomatékosította is, hogy megélhetési politikusnak tartja Hadházy Ákost.

A miniszterelnök Balatonfüredre menet bedobott egy dupla presszót. Úgy tudni, a „Soros-birodalom” kiszorításához szükséges jogalkotási feladatokról is beszélni akar.