NAV;Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda;koronavírus;COVID-19;antigén teszt;

Egy év után sincs előrelépés a Covid-tesztek milliárdos állami megrendelésén nyerészkedő cégek ügyében

A koronavírus-járvány idején, közbeszerzés nélkül szerződött az állam fideszes hátterű cégekkel, amelyek később felszívódtak. A rendőrség és a NAV egy éve vizsgálódik, gyanúsítottakról azonban egyelőre nem számoltak be. 

Sem a rendőrség, sem pedig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nem árulja el, van-e már gyanúsítottja azoknak az általuk folytatott nyomozásoknak, amelyek a koronavírus-világjárvány idején, a közbeszerzési szabályok mellőzésével milliárdos állami megbízásokhoz jutott, majd a profit kivétele után felszívódott cégeket érintik – írja a hvg.hu.

A Nemzeti Nyomozó Iroda és a NAV ugyan más-más cégeket vizsgál, de az közös bennük, hogy a Fidesz korábbi politikusaihoz köthetők, és az állam vásárolt tőlük a koronavírus-fertőzés kimutatására szolgáló antigén gyorsteszteket. A lap szerint a két cég – a Rayrai Szolgáltató Kft. és a Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft. – fideszes hátterű vállalkozás volt, amelyek közbeszerzés nélkül jutottak a milliárdos értékű állami megbízásokhoz.

Mindezt úgy, hogy az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) a vételár felét előre elutalta. A Rayrai Kft. egy sikertelen thaimasszázs-cégből lett így pár hónap alatt közel kétmilliárdos árbevételű gyógyászati nagykereskedő, amely sem 2020 előtt, sem az ÁEEK-s szerződések után nem végzett érdemi üzleti tevékenységet. A pár hónap alatt elért 795 milliós profitot osztalékként kifizették a tulajdonosoknak, tavaly viszont elindult a végelszámolása, azóta törölték is a céget.

Az ügyben vizsgálódó Nemzeti Nyomozó Iroda a lappal közölte, hogy a hűtlen kezelés gyanújával indult büntetőeljárás folyamatban van, a nyomozás érdekeire tekintettel arról bővebb tájékoztatást nem áll módjukban adni. Az ÁEEK-val még nagyobb tételben üzletelő, 3,15 milliárd forintos szerződést behúzó Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft. is felszívódott. A NAV indított nyomozást, az adóhatóság a lap érdeklődésére viszont csak annyit közölt, hogy az ügyben most „nincs nyilvánosságra hozható információ”. 

Ezen kívül rögzítenék a cipzárelvet, a kerékpárosokra, elektromos rollerrel közlekedőkre vonatkozó szabályok változnak, olcsóbb lehet a jogosítványszerzés is.