Az 5 százalékos áfakulcs alá tartozó tejből havi 200-300 ezres, a 27 százalékos forgalmi adóval terhelt zöldségből, gyümölcsből pedig 40-60 ezres havi bevásárlás szükséges ahhoz, hogy a kormány által ígért maximális visszatérítést megkapja egy nyugdíjas – számítható ki, miután a tegnap nyilvánosságra kerültek az időseket segítő új támogatás részletei.
Ahogy arról beszámoltunk, Orbán Viktor miniszterelnök a szombati évértékelőjén jelentette be, hogy a nyugdíjasok számára a zöldségek, a gyümölcsök és a tejtermékek áfáját visszatérítik „egy bizonyos havi összeg erejéig”. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tegnap elmondta, hogy a nyugdíjasok egy vonalkódos kártyát kapnak majd, amelyet a pénztáraknál kell lehúzni. Így kap pontos képet a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) arról, hogy mekkora az az összeg, amit a nyugdíjas olyan termékre költött, amely után visszatérítésre lesz jogosult. A visszatérítést a nyugdíjasoknak utalják majd vissza. Akik készpénzben veszik fel a ellátásukat, azok készpénzben kapják meg a visszatérítést. Az átutalás mértéke 10-15 ezer forint lehet maximálisan havonta a miniszter közlése szerint.
Jön a magyarországi Magnyitszkij-törvény, úgy tűnik, Orbán Viktor be akarja tiltani a Budapest Pride-ot – Évértékelő beszéd percről percre– Lehet, hogy ez a szám stimmel, de csak akkor, ha a miniszter szerint egy évben összesen, nem pedig havonta kaphatnak vissza ennyi pénzt a nyugdíjasok – így reagált a Központi Statisztikai Hivatal volt elnöke, a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa tanácsadója, Katona Tamás. Kijelentette: a Központi Statisztikai Hivatal háztartásokra vonatkozó statisztikája alapján a családok az összes fogyasztásuk 1,2 százalékát fordítják tejre, és 2,4 százalékát zöldségre, gyümölcsre. Ez azt jelenti, hogy aki összesen 200 ezer forintot költ el egy hónapban, ő tejre 2400-, zöldségre 4800 forintot ad ki. Aki így tesz, a tej után 100, a zöldség után 1000 forintot kaphat vissza havonta a kormány új terve szerint.
Ám az a csaknem 400 ezer nyugdíjas, akinek a teljes havi ellátása nem éri el a 200 ezer forintot sem, olyan keveset költhet tejre, zöldségre, gyümölcsre, hogy körülbelül 600 forintos visszatérítésre számít.
Katona Tamás megjegyezte azt is: az elmúlt három évben 39,6 százalékkal emelkedtek az árak Magyarországon, ezen belül az élelmiszer árak 63,1 százalékkal. A januári adatok alapján pedig Magyarországon volt a legmagasabb az infláció az egész Európai Unióban.
Itt vannak a részletek a nyugdíjasok áfavisszatérítéséről, az NGM politikai hangulatkeltéssel vádolja a könyvelőketFarkas András nyugdíjszakértő szerint ugyan minden javaslatnak örülni kell, amely akár csak egy kis mértékben is könnyít az idősek helyzetén, de egyelőre nehéz értelmezni a miniszterelnök által bejelentett módszert. Minden plusz adminisztrációtól mentes lenne ugyanis egy 5 százalékpontos nyugdíjemelés, ennyinek felelne meg a havi 10 ezres áfa-visszatérítés. A kiegészítő nyugdíjemeléssel egységesen mindenki jól járna. Most viszont egy sor kérdés felmerül, hiszen a vidéki kisnyugdíjasok, de még a városban élő idősek sem feltétlenül bevásárlóközpontokban, áruházláncokban vásárolnak zöldséget vagy gyümölcsöt, sokkal inkább piacra mennek, vagy az őstermelőkhöz, akik az alanyi áfa-mentességük miatt eleve nem is számítanak föl áfát. Egyelőre nem világos, rajtuk miként segít az új intézkedés. Megjegyezte azt is, hogy a terv végrehajtásához le kell gyártani 2,5 millió kártyát, a rendszer működtetéséhez szükség lesz egy komoly informatikai programra, és a minden egyes vásárlási adatot nyilvántartó adatbázisra az Államkincstárban. A pénztárgépeket is át kell programozni arra, hogy kezeljék a kártyákat, majd továbbítsák az adatokat. Ez egy logisztikai rémálom lehet – fogalmazott Farkas András, aki megjegyezte: arról egyelőre nem láttunk adatot, hatástanulmányt, hogy ez az új rendszer a különböző életszínvonalon élő nyugdíjasoknak milyen mértékben segít majd.