Az Egyesült Államok mindezidáig szűz terület volt a fasizmus számára. Illetve létezett ugyan ott is a fehér felsőbbrendűség ideája, jelen voltak a rasszizmus különböző formái, ám az ordas eszméknek két és fél évszázadon keresztül esélyük sem volt arra, hogy a politikai fősodorba kerüljenek. A tengerentúli establishmentnek ezért nem lehetett tapasztalata arról, miként lehetne megállítani egy olyan elnökaspiránst, aki Amerika történetében először nyíltan kacérkodik a fasizmussal.
A különböző szövetségi grémiumok ahelyett, hogy rövid úton diszkvalifikálták volna a négy évvel ezelőtti puccskísérlet vélelmezhető felelősét, végeláthatatlan jogi szőrszálhasogatásba bonyolódtak. Amikor aztán a csúnyán megvezetett középnyugati kékgallérosok bejuttatták ezt az elítélt bűnözőt a Fehér Házba, már késő volt kapkodni a levegőt.
Európa ellenben alaposan megszenvedte nyolc évtizeddel ezelőtt a fasiszták ámokfutását, éppen ezért nem kér a világot akkoriban lángba borító háborús bűnösök szellemi örököseiből. Romániában például, a Vasgárda és Antonescu marsall földjén, az alkotmánybíróság példás gyorsasággal elejét vette a Trump-adminisztráció és Moszkva által egyaránt favorizált Călin Georgescu indulásának az államfőválasztáson. De mint olvashatjuk, a Pétain marsall rezsimjének emlékét élénken őrző franciaországi demokraták is megtalálták a módját annak, hogy Marine Le Pen búcsút vehessen államelnöki ambícióitól. A németországi választásokon ugyancsak működött a szélsőjobboldallal szembeni „tűzfal”, hiába igyekezett görcsös igyekezettel megbontani azt az Elon Musk nevű, pszichopata-gyanús politikai kalandor.
Nekünk, magyaroknak adatott immáron másfél évtized, hogy megtanuljuk, mit várhatunk a szociálisan érzéketlen szélsőjobbos populizmustól. (Aki nem dolgozik, ne is egyék – indokolta például tavaly a kormánypárti Hende Csaba a honi parlamentben, miért nem emelik a családi pótlék arcpirítóan alacsony összegét.) Noha azért már Amerika is kapiskálja, mi következik. A Trump által keltett bevándorlásellenes hisztéria, a harmadik világbeli migránsok könyörtelen deportálása olyan munkaerőhiányhoz vezetett Floridában, hogy a szóban forgó állam republikánus vezetése zöld utat adna a szinte kontrollálatlan gyermekmunkának – amelyről pedig azt hittük, hogy a rabszolgasággal együtt régen a történelem szemétdombjára került.
Nem csoda, hogy a Bernie Sanders vezette, baloldali ellenállási mozgalom rendezvényei máris tömegeket vonzanak Államok-szerte. Ha azonban a washingtoni szalon-fasiszta kormányzat ellenfelei győzni akarnak, nem árt eszükbe vésni, hogy pusztán szakpolitikai programokkal erre nincs esélyük. (Nota bene: nálunk Bajnai Gordon eredményesen működő szakértői kabinetjét söpörte el a „fülkeforradalom”!) Hatalompolitikai koncepcióval is kell rendelkezniük.
Kezdhetnék például az USA választási rendszerének megreformálásával: annak megakadályozásával, hogy a következő amerikai elnökválasztást a nagyhatalmi autokráciák titkosszolgálatai megnyerjék a fasiszták számára a kibertérben.