társasági adó;hulladékégető;

2013-10-11 07:05:00

Rejtélyes tárnoki hulladékégető

Lakossági fórumon is felháborodott csütörtök este Tárnok lakossága amiatt, hogy hulladékfeldolgozó üzemet terveznek a településre az önkormányzat jóváhagyásával. Leginkább az bosszantja az embereket, hogy nem tájékoztatták őket a tervekről és félnek a káros anyagoktól. Az alpolgármester saját cége közvetítésével szervezte le, hogy egy 180 milliárd forintos hulladék-feldolgozó üzem létesülhessen Tárnokon. Radics Ernő szerint semmi aggályos nincs abban, hogy beruházókat szerez a városnak, sőt az önkormányzat egyik vezetőjeként éppen ez a feladata. A beruházó állítja, egy világszabadalmat valósítana meg, így a szemétből hasznos anyagokat állítanának elő.

Én is kétlem, hogy nem bocsájt ki káros anyagokat a tervezett hulladékfeldolgozó üzem, de ha valóban nem, akkor legyen - mondta csütörtök este egy tárnoki lakossági fórumon Csenger-Zalán Zsolt (Fidesz) országgyűlési képviselő, Zsámbék polgármestere. Körülbelül százan jelentek meg az összejövetelen, amelyen a résztvevők kifejezték felháborodásukat, amiért csak egy júniusi cikkből értesültek a tervekről. És persze azért is, mert nem egyértelmű és nem bizonyított a számukra, hogy nem bocsájt ki károsanyagokat a tervezett üzem, amellyel szemben nagy az ellenállás. Létesítéséről népszavazást szeretnének és megfelelő információkat, hiszen elsősorban annak hiánya miatt vannak felháborodva.

Tájékoztatás helyett a csütörtöki fórumon is energetikai és politikai kampányelőadást tartottak fideszes országgyűlési képviselők a kormánypárt rezsicsökkentési programjáról. A rendezvény pikantériája egyebek mellett, hogy az alpolgármester nem az előadók között, hanem a közönség körében ült. A lakosok közben azt sugdosták, hogy az a terület, ahova tervezik az üzemet, az részben az alpolgármester tulajdona. Ezt Szolnoki Gábor polgármester( Fidesz) elismerte, de hozzátette: az önkormányzat ne nyomozó hatóság. Az alpolgármester szerepével kapcsolatban Csenger-Zalán Zsolt megjegyezte, hogy nem elegáns megoldás, de nem törvényellenes. "Alpolgármesterként az a feladatom, hogy cégeket telepítsek le Tárnokon, én ennek az elvárásnak tettem eleget. Bárki a képviselőtársaim közül ezt tette volna, ha lehetősége nyílt volna rá." - mondta lapunknak Radics Ernő, a Pest megyei Tárnok alpolgármestere, aki megszervezte, hogy egy hulladékfeldozó üzem létesülhet a városban. A beruházó a Green IDS Technology Kft. volna, amelyet az alpolgármester saját cége, a Vendinber Kft. közvetítésével szerzett meg a tárnokiaknak. "Nem én kerestem a céget, hanem Ők engem, mivel 2006 és 2010 között a Pest Megye Közgyűlése Környezetvédelmi és Közlekedési Bizottság elnökeként ismerté váltam a környezetvédelmi szakmában." - magyarázta Radics, rögzítve: közvetlen céges haszna nincs a közvetítésből, az elsődleges érdeke az, hogy 300 új munkahely létesüljön Tárnokon. "Ugyanakkor nem kizárt, hogy magánemberként állást vállaljak a beruházó cégnél" - mondta.

 "A dolgok mögé nem láthatunk, nem tudhatjuk, pontosan ki mekkora haszonra tehet szert, viszont önmagában már az elfogadhatatlan, hogy egy alpolgármester a saját cégén keresztül kerít egy befektetőt a városnak" - mondta az ügy kapcsán Keller László. A Pest Megyei Önkormányzat független képviselője hozzátette: 2006-tól több cég is jelentkezett, hogy hulladékfeldolgozási és- tárolási feladatokat látna el a városban, ám éppen a Vendinber Kft. közvetítette beruházás tervei nyerték el az önkormányzat támogatását.

 Az önkormányzat egy szeptemberi határozatában rögzítette: ugyan sok konkrétumot még nem ismernek a hulladékfeldolgozó üzemmel kapcsolatban, viszont a rendelkezésre álló információk alapján, elvi alapon támogatandónak tartják a terveket; a támogató nyilatkozatot maga az alpolgármester kérelmezte.

 A konkrétumokra viszont nagy szükség volna, ugyanis a Green IDS Technology Kft. egy világszabadalmat akarna megvalósítani Tárnokon, amelynek lényege, hogy károsanyag-kibocsátás nélkül állítanának elő hasznos anyagot. Ugyanakkor a szabadalmi eljárás még zajlik, a találmány hivatalosan még nem kapott zöld utat a Magyar Tudomány Akadémiától, illetve a Magyar Szabadalmi Hivataltól. Így nem véletlen, hogy a helyiek félnek, mindenféle rémhír terjeng a városban, és olyan hangokat is hallani, mint hogy emberkísérletekre bólintott rá az önkormányzat.

 "Nem nagyon értem a tiltakozók kritikáit: attól, hogy az önkormányzat elvben támogatja a beruházást, még nem fog megépülni az üzem. Az építkezéshez számos hatósági engedély szükséges, és ha beigazolódnak a félelmek, nem fog megépülni semmi" - reagált lapunknak Szolnoki Gábor fideszes polgármester. Az alpolgármester szerepéről pedig azt mondta: "azt gondolom, minden beruházásnak meg kell adnunk a zöld zászlót, amelyik - például munkahelyek teremtésével - a város lakóinak hasznára van". A polgármester közölte, hogy a hulladékfeldolgozó háromszáz embernek adna munkát a településen.

 A csütörtök esti lakossági fórumon a tárnoki művelődési házba a helyiek az önkormányzat vezetőit a hulladékfeldolgozóról szerették volna kérdezni, de a fő téma a rezsicsökkentés volt. Az eseményen két fideszes országgyűlési képviselő magyarázta el a hallgatóságnak, milyen jó, hogy kevesebb a rezsi, és emellett esett szó a hulladékfeldolgozóról is. Nagyon erős ellenállás van és leginkább a tájékozatlanság zavarja őket.